نیویورک تایمز: سعودی ها می خواهند نظامیان آمریکایی را در نبرد با ایران به کشتن دهند/ جنگ با ایران یک «فاجعه» است

انتخاب پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۷
روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت که سعودی ها می خواهند نظامیان آمریکایی را در نبرد با ایران به کشتن دهند، جنگ با ایران یک «فاجعه» است، بازگشت آمریکا به برجام تنها راه خروج از این بحران خودساخته است. ترامپ با وضعیت بغرنجی روبروست.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«بیل کریستول» از ستون نویس های معروف روزنامه «نیویورک تایمز» روز چهارشنبه در یادداشتی با موضوع تنش های اخیر میان آمریکا و ایران بعد از عملیات تلافی جویانه یمنی ها علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی، نوشته است که واشنگتن نباید با جنگ به نمایندگی از ریاض، خود را به مزدور سعودی ها تبدیل کند.
در ابتدای این یادداشت آمده است: «"رابرت گیتس" وزیر دفاع اسبق یک بار به طعنه گفته بود که عربستان سعودی می خواهد "با ایرانی ها بجنگد، تا آخرین قطره خون نظامیان آمریکایی". این خطر وجود دارد که ما به سمت این کابوس بغلطیم.»
او با اشاره به اتهاماتی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا علیه ایران مطرح کرده و پاسخ تهران مبنی بر اینکه به هر تجاوز نظامی واکنشی قاطع نشان می دهد، نوشته است: «رئیس جمهور [دونالد] ترامپ با وضعیت بغرنجی روبروست.»
کریستول عدم پاسخ آمریکا به ایران را موجب تقویت تصویر یک واشنگتن ضعیف توصیف کرده و از سوی دیگر اقدام علیه ایران را آغازگر جنگی خوانده که می تواند تبعات سنگینی برای آمریکا داشته باشد. وی با اشاره به توصیه گروه های تندرو در آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران، نوشته است: «این، حتی از تصور ضعف آمریکا هم خطرناک تر است، چراکه می تواند به سرعت از کنترل خارج شود. ایران به نقاطی در عربستان سعودی، امارات عربی متحده یا بحرین حمله می کند و نیروهای آمریکایی در عراق یا افغانستان را هدف قرار می دهد.»
وی می افزاید: «یک جنگ تمام عیار با ایران، یک فاجعه خواهد بود. ایران جمعیتی دو برابر عراق دارد و حریفی به مراتب توانمندتر از آنچیزی است که عراق بود. بنابراین، ترامپ با یک معضله واقعی ...

سرخط اخبار