وجود میلیاردها تن یخ روی یکی از سیاره های نزدیک به خورشید، موجب شگفتی دانشمندان شده است.

به گزارش مشرق، کارشناسان اعلام کرده اند در مطالعه ای شگفت انگیز این امکان وجود دارد که نزدیکی مدار سیاره تیر به ستاره خورشید سبب تولید یخ بر روی این سیاره می شود. با توجه به نزدیکی سیاره تیر به ستاره خورشید، این سیاره دارای درجه حرارت بسیار بالا و سوزانی است، اما مطالعه دانشمندان پارادوکسی منحصربه فرد و باورنکردنی به وجود آورده است.
تجزیه و تحلیل از شیمی سطح سیاره نشان می دهد که گرمای سیاره تیر می تواند سبب تولید یخ برسطح سیاره شود. بنا بر مطالعه های دانشمندان دمای روز برسطح سیاره تیر تا ۴۰۰ درجه سلیسیوس افزایش می یابد، اما برسطح این سیاره ها دهانه هایی وجود دارند که از تابش نور مستقیم خورشید دور هستند و در نتیجه تشکیل یخ برروی این دهانه ها امکان پذیر است.
بنابر مطالعه دانشمندان دمای دهانه های حاوی یخ سیاره تیر تا منفی ۲۰۰ درجه سلیسیوس می رسد. کارشناسان این یافته ها را با استفاده از داده های کاوشگر فضایی MESSENGER به دست آورده اند که در به بررسی سطح سیاره، ژئوشیمی و حرکت سیاره پرداخته بود.
کارشناسان ناسا اعلام کرده اند کشف وجود یخ در سیاره تیر به یک دهه پیش باز می گردد، اما تاکنون درخصوص چگونگی ایجاد یخ بر سطح این سیاره اطلاعاتی در دست نبود. مطالعه جدید نشان می دهد آب می تواند حتی بر روی سیاره ای با درجه حرارت بالا به شکل بلور یخ تشکیل شود.
کاوشگر MESSENGER ناسا در سال ۲۰۱۱ در ماموریت تیر به دور سیاره گردش و وجود یخ در قطب های سیاره را شناسایی کرده است.
بیشتر بخوانید: کرونا؛ ماموریت های آژانس فضایی اروپا را به تعویق انداخت
کارشناسان از جمله دلایل ایجاد یخ برسطح سیاره تیر را وجود مواد معدنی در آن می دانند. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار