معاون بهداشت وزارت بهداشت، با بیان اینکه بیماری آنفلوانزا در حال حاضر روند نزولی در کشور دارد، گفت: تا ۲ هفته آینده شاهد فروکش شدن این بیماری در کشور خواهیم بود.
علیرضا رئیسی، خاطر نشان کرد: آنفلوانزای فصلی هر سال همگام با فصل پاییز با سرد شدن هوا شیوع می یابد و چیز جدیدی نیست، اما امسال زودتر از هر سال و در مهر ماه آغاز شد و از سوی دیگر سویه غالب آن مهاجم تر و از نوع H. ۱ N. ۱ بوده است که شدت و مرگ و میر بیشتری دارد.
وی گفت: بیماری آنفلوآنزا اکنون در کشور های حاشیه خلیج فارس شامل عمان، بحرین، کویت، امارات، عربستان و کشور های افغانستان و پاکستان همه گیری دارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، مهم ترین گام مبارزه با این بیماری را آموزش و رعایت بهداشت فردی دانست و افزود: تعطیلی مدارس به دلیل آنفلوانزا کار درستی نیست و به هیچ وجه توصیه نمی شود.
وی ادامه داد: هم اکنون هیچ کمبودی از نظر داروی درمان آنفلوانزا (تامیفلو) و واکسن آن نداریم و در حال حاضر یک میلیون ذخیره داروی این بیماری در کشور موجود است، اما به دلیل امکان ایجاد مقاومت دارویی باید با احتیاط مصرف شود.
رئیسی با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا فقط برای گروه های آسیب پذیر و مبتلا به بیماری های مزمن و زمینه ای توصیه می شود گفت: این در حالی است که تزریق این واکسن تا ۴۲ درصد موارد موثر است و در ۵۸ درصد موارد تاثیر چندانی در پیشگیری از بیماری آنفلوانزا ندارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تمام افراد فوت شده اخیر بر اثر آنفلوانزا پیش از ابتلا به این بیماری و همزمان با آن دچار بیماری های زمینه ای نیز بوده و همچنین در گروه های سنی و جمعیتی آسیب پذیر قرار داشته اند.
رئیسی افزود: تاکنون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار