با اعلام اینکه سرکرده باند قاچاق و توزیع مواد مخدر «تمساح خلیج فارس» در دو سال بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان تراکنش بانکی داشته، یک کارشناس حوزه مبارزه با پولشویی تصریح کرد که در این مورد قطعا نقص اجرای قوانین مبارزه با پولشویی وجود داشته و با آیین نامه جدید، نظارت در این حوزه افزایش چشم گیری یافته است.

به گزارش ایسنا، دو روز پیش بود که علی صالحی - رئیس کل دادگستری استان هرمزگان - از اجرای حکم اعدام سرکرده باند بین المللی مواد مخدر معروف به «تمساح خلیج فارس» خبر داد.
وی در این باره اظهار کرد که حکم اعدام سرباند بین المللی مواد مخدر با نام اختصاری (ع – ز) معروف به تمساح خلیج فارس و یکی از شرکای او با نام اختصاری (م-ح) اجرا شد و ۱۸ نفر از سوداگران مرگ و اعضای دیگر این باند نیز در مجموع به ۴۲۰ سال حبس و ۲۱ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده اند.
به گفته رئیس دادگستری استان هرمزگان، این سردسته سوداگران مرگ ظرف دو سال فعالیت مجرمانه بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان تراکنش بانکی داشته و حتی به اسم مردگان هم حساب باز می کرد!
طبق آنچه این مقام قضایی اعلام کرده، این باند بین المللی با استفاده از راهکارهای پولشویی، بسیاری از وجوه درآمدی حاصل از معاملات مواد مخدر را به اراضی، املاک و مستغلات در اقصی نقاط کشور تبدیل کرده بود که بسیاری از این اموال نامشروع، شناسایی و به نفع دولت ضبط شد.
در این میان ابهامات و سوالاتی درباره میزان تراکنش بانکی و حد و اندازه آن و قواعدی که وجود دارد مطرح می شود که یک کارشناس حوزه مبارزه با پولشویی در گفت وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: بانک ها قواعدی در این زمینه دارند که در آن برخی تراکنش ها به عنوان تراکنش های مشکوک شناخته می شوند که مورد بررسی قرار می گیرد.
وی افزود: به عنوان مثال اگر مبلغ تراکنش از رقم مشخصی بالاتر باشد یا حسابی پس از مدت ها رکود، ناگهان گردش بالایی داشته باشد، جزو تراکنش های مشکوک به حساب می آید.
به گفته این کارشناس حوزه مبارزه با پولشویی، بانک ها این تراکنش ها را به مرکز اطلاعات ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار