برای مقابله با گرمازدگی چه کار کنیم/ به گرمازده ها آب یخ ندهید

آفتاب نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۴۷
خطر گرمازدگی در دمای بالای تابستان، مردم به ویژه گروه های حساس را تهدید می کند، اما لازم است راه های مقابله با آن را بدانیم، به گفتۀ فاطمه محمدبیگی پزشک و پژوهشگر طب سنتی، برای مقابله با گرما زدگی بهتر است همواره شربت آبلیموعسل همراه داشته باشید.

آفتاب نیوز :
دکتر فاطمه محمدبیگی، پزشک و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری فارس در قزوین گفت: از علائم گرمازدگی می توان به تعریق بالا، خشکی دهان، احساس تشنگی زیاد، گُر گرفتگی و قرمزی گونه ها، ضعف و بی حالی، سرگیجه، احساس خواب آلودگی و تهوع اشاره کرد.
وی اضافه کرد: فردی که گرمازده می شود احساس دل به هم زدگی می کند و لازم است سریعاً اقدامات لازم در مقابله با گرمازدگی را برای وی انجام داد.
محمدبیگی ادامه داد: خوراندن آب یخ به فرد گرمازده به هیچ وجه گزینهٔ درستی نیست، زیرا بر احساس تشنگی او می افزاید؛ بلکه در چنین حالتی خوب است به وی ترکیبی از یک شربت ملایم آبلیموعسل که با آبی نسبتاً خنک درست شده و در آن تخم شربتی، تخم خرفه یا خاکشیر مخلوط شده است، داده شود، البته به این شربت می توان مقدار کمی نمک نیز اضافه نمود.
وی افزود: در برخورد با فرد گرمازده باید سعی کنیم از میزان لباس های او بکاهیم و هوای محیط را خنک نگاه داریم.
این پزشک خاطرنشان کرد: گرمازدگی در کودکان، نوزادان، سالمندان، بیماران کلیوی، بیماران قلبی یا افرادی که مبتلا به آسم شدید هستند، اگر به موقع درمان نشود ممکن است منجر به مرگ شود، زیرا این افراد در گروه پرخطر قرار دارند.
وی تصریح کرد: اگر به گرمازدگی افرادی که در گروه پرخطر قرار دارند، توجه نشود و بدن آنان نتواند با مایعات فراوان و آب کافی این گرمازدگی را جبران کند، به ارگان های حیاتی مانند کلیه و کبد آنان آسیب وارد می شود و گاهاً عوارض قلبی-عروقی و تنفسی حاد اتفاق بیفتد که می تواند موجب مرگ افراد شود.
محمدبیگی عنوان کرد: در چنین مواردی باید از خوردن یخ، آب خیلی سرد یا آبی که با یخ درست شده است ...

سرخط اخبار