با وجود هشدار سازمان ملل درباره شیوع ویروس کرونا در لیبی و درخواست ها برای توقف درگیری ها در این کشور، نیروهای شرق و غرب لیبی به درگیری ها شدت بخشیده اند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
نیروهای دولت وفاق ملی لیبی روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کردند که به پایگاه نظامی «الوطیه» در غرب طرابلس حمله کرده و تعدادی از نیروهای شرق لیبی تحت امر خلیفه حفتر را به اسارت گرفتند.
لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» در سال ۲۰۱۱، تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب است؛ یکی دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر نیز از حمایت آن ها برخوردار است.
«محمد قنونو» سخنگوی نیروهای دولت وفاق ملی گفت که این نیروها عملیات بی سابقه و موفقی را در پایگاه هوایی الوطیه (۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی طرابلس) انجام داده و تعدادی از افراد مسلح و مزدور را بازداشت کرده اند.
در این حمله بیش از ۱۰ نفر از نیروهای حفتر از جمله سه افسر به اسارت گرفته شدند.
پایگاه هوایی الوطیه بزرگ ترین پایگاه نظامی است که در منطقه وسیعی از غرب طرابلس تا مرز تونس واقع شده است و نیروهای حفتر به فرماندهی «ادریس مادی» در سال ۲۰۱۴ این پایگاه را تصرف کرده و آن را به مرکز فرماندهی عملیات غربی و مرکز استقرار نیروهای شرقی لیبی و نیز پایگاهی برای حمله به تعدادی از مناطق در طرابلس تبدیل کرده اند.
قنونو اشاره کرد که اتاق عملیات «برکان الغضب» بامداد روز چهارشنبه (دیروز) عملیات «عاصفة السلام» (طوفان صلح) را با هدف حمله به پایگاه ها و سکوهای شلیک راکت و گلوله توپخانه آغاز کرد.
طبق گزارش شبکه الجزیره، نیروهای حفتر نیز مدعی شدند که مناطقی در نزدیکی زواره واقع در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال پایگاه مذکور را به تصرف خود درآورده اند.
«احمد المسماری» ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار