بوسه صلح پاپ بر پاهای رئیس جمهور سودان ؛ سودان جنوبی آبستن تحولات مثبت است؟

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳
رقابت دیرینه سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک مچار، معاون سابق او ریشه جنگ داخلی سودان جنوبی محسوب می شود که سال هاست ادامه دارد. اما پاپ فرانسیس با میزبانی از این دو مقام از طرفین درگیر تقاضا کرد با هدف پایان دادن به این خشونت ها اختلافات را کنار بگذارند. این امر انتظار وقوع تحولات مثبت را افزایش داد.

آفتاب نیوز :
به نوشته روزنامه واشنگتن پست، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان پنج شنبه مقابل سالوا کر و ریک مچار روی زمین زانو زد، پای آنها را بوسید و تقاضا کرد تا صلح کنند.
پاپ گفت: مشکلات بسیاری در پیش روی خواهد بود اما آنها بر ما غلبه نخواهند کرد. مشکلاتتان را حل کنید. اختلافاتتان را با خودتان، در اتاق نگه دارید و صحبت کنید و مقابل مردم به نشانه اتحاد دست یکدیگر را بگیرید. پس به عنوان شهروندان عادی، شما پدران این ملت خواهید بود.
این دیدار صحنه ای فوق العاده رقم زد؛ یکی از قدرتمندترین رهبران مذهبی جهان مقابل پای دو مردی زانو زد که مسوول کشته شدن ۳۸۳ هزار تن هستند. جنگ در سودان جنوبی در دسامبر ۲۰۱۳ پس از بروز تنش هایی میان سالوا کر و ریک مچار آغاز شد. اندکی پس از آن، نیروهای وفادار به هر کدام از آنان در جوبا، پایتخت سودان جنوبی به روی یکدیگر آتش گشودند. این نزاع به سرعت تبدیل به یک درگیری قومی شد و به سراسر این کشور نوپا کشیده شد. در آن زمان تنها دو سال از استقلال سودان جنوبی از کشور سودان می گذشت.
پس از سال ها درگیری برای آزادی از خارطوم، سودان جنوبی فرصت چندانی برای لذت بردن از صلح نداشت و به سرعت درگیری جدید آغاز شد. از اواخر ۲۰۱۳ میلیون ها تن از خانه هایشان آواره شدند، برخی گرفتار قحطی ساخته دست انسان شدند، یکی از بزرگترین بحران های مهاجرتی در جهان پدید آمد و به دنبال آن گزارش هایی از تجاوز گسترده، بیماری و قحطی بروز کرد.
گرچه ناظران بعید می دانند که این نشست کوتاه در واتیکان به رهبران سودان جنوبی برای اجرای تازه ترین نسخه از توافق صلحی که سال ها روی آن سر و کله زده اند، کمک کند اما چندان هم بدبین نیستند. عضو ...

[ مشاهده متن کامل بوسه صلح پاپ بر پاهای رئیس جمهور سودان ؛ سودان جنوبی آبستن تحولات مثبت است؟ آفتاب نیوز ]