ایران اکونومیست- عربستان سعودی و روسیه هردو می خواهند آمریکا که به خاطر انقلاب شیل به بزرگترین تولید کننده نفت دنیا تبدیل شده است هم در کاهش تولید مشارکت داشته باشد ولی ترامپ در روز شنبه موضع خصمانه ای در برابر اوپک داشت و تهدید کرد بر واردات نفت عوارض وضع می کند.

به نقل از بلومبرگ، عربستان سعودی، روسیه و سایر تولید کنندگان بزرگ خواهان مذاکره در مورد یک قرارداد نفتی هستند تا سقوط تاریخی قیمت نفت را مهار کنند. دیپلمات ها می گویند پیشرفت هایی در این زمینه انجام شده است.
این مذاکرات هنوز هم با موانعی مواجه است: نشست تولیدکنندگان ائتلاف اوپک و خارج از آن، یک بار به تعویق افتاده و قرار است در روز پنج شنبه برگزار شود. روسیه و عربستان می خواهند آمریکا هم به این نشست بپیوندد ولی دونالد ترامپ تا حالا تمایلی نشان نداده است.
دیپلمات های نفتی سعی می کنند اجلاس وزرای انرژی جی20 را برای روز جمعه هماهنگ کنند و به این ترتیب آمریکا را وارد صحنه کنند.
با از بین رفتن یک سوم تقاضای جهانی نفت به خاطر شیوع ویروس کرونا، قیمت نفت در سال جاری میلادی 50 درصد سقوط کرده است. کاهش قیمت نفت آن قدر شدید بوده که ثبات کشور های وابسته به نفت و ادامه حیات تولیدکنندگان شیل آمریکا را تهدید می کند و چالش های زیادی برای بانک های مرکزی به وجود آورده است.
حتی آژانس بین المللی انرژی که نماینده کشورهای مصرف کننده نفت است، درخواست کرده اقدامی در این مورد انجام شود. مقامات نفتی می دانند اگر قراردادی برای کاهش تولید بسته نشود، بازار برخی تولیدکنندگان را مجبور به توقف تولید می کند چون ذخایر زمینی و دریای پر می شوند.
هدف از این مذاکرات که اولین بار توسط ترامپ در هفته گذشته اعلام شد، کاهش 10 درصد از تولید نفت جهان است. اظهارات ترامپ باعث شد قیمت نفت افزایش یابد ولی این افزایش قیمت با آشکار شدن پیچیدگی های دیپلماتیک از دست رفت.
بیشتر بخوانید
آمریکا، کانادا و نروژ هم باید به قرارداد کاهش تولید نفت بپیوندند
حمایت کویت از درخواست ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار