تهران – ایرنا –روبرت بائر تحلیلگر مسائل اطلاعاتی امنیتی بر این باور است که عقب نشینی آمریکا از مناطق شمالی سوریه و رها کردن کردها که متحد آنان به شمار می رفت و خروج این نیروها از خاک سوریه به عراق، سبب ساز افزایش نگرانی های امنیتی عربستان سعودی از تعهدات واشنگتن در قبال ریاض شده است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز دوشنبه از "روبرت بائر" (Robert Baer) تحلیلگر مسائل اطلاعاتی امنیتی پیرامون تحولات اخیر شمال سوریه و اقدام دولت ترامپ دربرچیدن پایگاه های آمریکایی دراین مناطق پرسید؛ درحالی که آمریکا از شمال سوریه خارج و کردها را در برابر ترکیه رها کرد، شاهد تصاویری هستیم که آمریکا در آن پایگاه های خود را دراین مناطق مورد بمباران قرار داده است تا دیگران امکان استفاده از آن را نداشته باشند، این موضوع باعث شادی روس ها شده است اکنون اعتبار آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟
بائر که مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز بوده است در پاسخ گفت: آنچه که مهم می باشد این است که دیگران در منطقه رفتار و اقدام آمریکا را چگونه ارزیابی می کنند، این اقدام دولت آمریکا حتی برای متحدان واشنگتن در منطقه همچون اردن و عراق غیرقابل درک بوده و حتی خود دمشق نیز متعجب از این رویکرد است که آمریکا بدون هیچ دلیلی پایگاه های خود در شمال سوریه را بر می چیند و مبادرت به عقب نشینی از خاک سوریه می کند.
بائر درادامه افزود: هیچ توضیحی وجود ندارد و این مناطق در برابر ترکیه باز گذارده شده، کردها بهترین متحد آمریکا و تروریست نبودند.
این مامور سابق سیا که سابقه سال ها حضور در منطقه خاورمیانه را داشته است گفت: عقب نشینی آمریکا از خاک سوریه برای مابقی جهان نیز قابل فهم نیست، این اقدام هیچ نفع استراتژیک نه برای آمریکا و نه برای ناتو داشته است.
وی ادامه داد: مقامات و فرماندهان رده بالای ارتش آمریکا از اقدام ترامپ بسیار ناراحت و ناراضی هستند، چراکه می دانند کردها برای آنها چه کاری انجام داده اند؛ آمریکا نمی تواند بدون حمایت متحدان و حامیان منطقه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار