تهران - ایرنا - روانشناس و مدرس دانشگاه، با نگاهی به مراحل رشد کودکان و تفاوت های این دوران، گفت: آشنایی با مراحل رشد کودک برای پدر و مادرها راهگشاست.

محمود گلزاری روز سه شنبه در نشست تخصصی زوال دوران کودکی، گفت: «نیل پستمن» در یکی از معروف ترین کتاب هایش زندگی در عیش، مردن در خوشی به مسائلی که تلویزیون در زندگی انسان ها ایجاد کرده است مانند دور شدن انسان ها از کتاب خواندن می پردازد. آن هم درست زمانی که هنوز شبکه های اجتماعی به وجود نیامده بودند. تفاوت تلویزیون با کتاب این است در تلویزیون شما با تصویرهای به شدت گذرا مواجه می شوید و ذهن نمی تواند بر مطلبی متمرکز شود. حتی صحبت های به ظاهر علمی، ولی در کتاب شما می توانید به عقب بازگردید. زیر جمله ها خط بکشید و در آن ها تعمق کنید.
وی ادامه داد: نکته دومی که در کتاب زندگی در عیش و مردن در خوشی به آن اشاره می شود آن است که تلویزیون با احساسات و هیجانات ما بازی می کند. نیل پستمن می گوید: خوب است که شما با یک اتفاق خوب از ته دل بخندید و برای یک اتفاق بد گریه کنید. ولی تلویزیون نگاه دیگری به هیجانات دارد، زمانی که شما می خواهید برای یک صحنه عاطفی در سریالی گریه کنید، یک دفعه تبلیغی پخش می شود که شما را می خنداند. بنابراین شما نمی دانید در آن لحظه باید چه احساسی داشته باشید.
گلزاری با اشاره به این که کتاب دیگر پستمن زوال دوران کودکی است، گفت: او در این کتاب به مراحل کودکی نگاه داشته است که موضوع بحث امروز ماست. البته من مباحث دیگری هم در رابطه با این موضوع که در این کتاب نیست مطرح خواهم کرد.
او با طرح این پرسش که تعریف کودک چیست بیان کرد: کودک، بزرگسال کوچک شده ای نیست. کودک ذاتاً از نظر ویژگی های روان شناسی متفاوت است یعنی ابعاد رشدی و تحولی کودک متفاوت است. ابعاد رشد هر انسانی در مراحل مختلفی از جمله جسمی، شناختی، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار