تهران - ایرنا - کویت این روزها شاهد تغییراتی سریع و پی در پی در کابینه است، این تغییرات با استعفای "نایف حجروف" وزیر دارایی این کشور آغاز شد. استعفای وی اندکی پس از اعتراضات اخیر مردم کویت به فساد در داخل نهادهای دولتی صورت گرفت.

مردم کویت دو هفته پیش به دعوت "صلاح الملا" نماینده سابق پارلمان این کشور به خیابان ها آمدند و خواستار اصلاح نظام آموزشی، نوسازی بیمارستان ها، مقابله با فساد، عفو محکومان سیاسی، جلوگیری از خدشه به آزادی بیان، حل مشکل بیکاری، بخشودگی وام ها و حل و فصل مشکل «البدون» (بدون تابعیتی های کویت) شدند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که دو جوان از بدون ها به تازگی در اعتراض به اوضاع نابسامان این قشر در کویت خودکشی کرده اند.
از سویی دیگر "جابر المبارک الحمد الصباح" نخست وزیر کویت پنجشنبه گذشته استعفای خود را تقدیم "صباح أحمد جابر الصباح" امیر این کشور کرد. امیر کویت ضمن موافقت با این استعفا، از او خواست تا تشکیل کابینه جدید همچنان مسئولیت نخست وزیری را برعهده بگیرد.
سخنگوی دولت کویت دلیل این استعفا را اختلاف نظر و عدم هماهنگی در کابینه اعلام کرده، اما شیخ "ناصر صباح الاحمد الصباح" وزیر دفاع دولت مستعفی کویت، شنبه این هفته دلیل اصلی استعفای دولت را تخلفات و سوء استفاده مالی در صندوق مالی ارتش اعلام کرد.
وی افزود: قبل از مسؤولیت من در وزارت دفاع در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر/ دی ۹۶) مشخص شد که تخلف مالی به ارزش ۲۴۰ میلیون دینار کویت (۷۸۹ میلیون دلار) در صندوق مالی وابسته به ارتش صورت گرفته است.
از سویی دیگر امیر کویت دیروز (دوشنبه) جابر المبارک را بار دیگر مکلف به تشکیل کابینه جدید کرد، اما جابر مبارک از پذیرش این مسؤولیت امتناع کرد.
امیر کویت همچنین دیروز الاحمد الصباح معاون اول نخست وزیر و وزیر دفاع و "خالد الجراح الصباح" معاون نخست وزیر و وزیر کشور کویت را از منصب های خود برکنار کرد و "صباح خالد الحمد الصباح" معاون نخست وزیر و وزیر امور ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار