فرانسه گزارش سازمان ملل درباره انتقال اعضای داعش به عراق را رد کرد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳
وزارت خارجه فرانسه، گزارش سازمان ملل درباره نقش این کشور در انتقال غیرقانونی اتباع فرانسوی مظنون به عضویت در داعش به عراق را رد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه فرانسه، گزارش اخیر سازمان ملل درباره نقش پاریس در انتقال غیرقانونی اتباع فرانسوی عضو داعش از سوریه به عراق را رد کرد.
بنا به گزارش شبکه « روداو »، «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل روز گذشته تأکید کرد که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد، انتقال هفت عضو فرانسوی گروه تروریستی داعش با اعلام رضایت یا با مشارکت دولت فرانسه، برای محاکمه به عراق منتقل شده اند. سازمان ملل از احتمال اعدام این افراد ابراز نگرانی کرده است.
وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای در این خصوص گفت: «اتهامات گزارشگر سازمان ملل بر اساس هیچ یک از تبادل نظرات با مقامات فرانسوی نبوده است و به هیچ عنوان پشتوانه ای ندارد و فقط بر اساس فرضیات محض است».
کالامارد روز سه شنبه در بیانیه ای در خصوص سرنوشت هفت تبعه فرانسوی که در ماه فوریه توسط شبه نظامیان گروه موسوم به دموکراتیک سوریه (SDF) دستگیر و متعاقب آن به عراق منتقل شدند، ابراز نگرانی شدید کرد.
کالامارد روز دوشنبه در گفت وگو با نشریه «لوموند» گفت طبق روایات منابع مطلع، مقامات فرانسوی در حین انتقال این هفت تن به عراق مشاهده شدند و بنابراین نقش فرانسه در این فرایند موثق است.
با اینحال وزارت خارجه فرانسه در خصوص سرنوشت این اتباع فرانسوی گفت که پاریس «به حاکمیت دولت عراق از جمله نهاد قضایی این کشور احترام می گذارد. این نهاد اعلام کرده است که توانمندی محاکمه جنگجویان فرانسوی وابسته به داعش را دارا است».
وزارت خارجه فرانسه در خصوص لزوم محاکمه این اتباع فرانسوی گفت: «فرانسه موضع ثابتی درباره بزرگسالان، زنان و مردان فرانسوی دارد که به داعش پیوسته اند. آنها ...

سرخط اخبار