یک چهره سیاسی اصلاح طلب گفت: شورای نگهبان باید موانع را از زیر پای کاندیداتوری خانم ها بردارد و بگذارد در یک مسابقه عادلانه تر، زنان مانند مردها خودشان را در معرض رأی مردم قرار دهند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا ؛ اخیرا عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در مصاحبه ای گفته است: «در انتخابات اخیر، تعداد خانم هایی که برای نمایندگی مجلس ثبت نام کردند و تائید صلاحیت شدند بسیار زیاد بود؛ از بین آنها تعداد ۱۶، ۱۷ نفر انتخاب شدند. یعنی خانم ها هم به خودشان رای نمی دهند، اینجا که دیگر شورای نگهبان مقصر نیست. پس دقیقاً مسئله ممنوعیت های قانونی نیست و پای مسائل فرهنگی در میان است. شاید در دوره ای ریاست جمهوری خانم ها هم اتفاق بیفتد؛ کما اینکه در هیچ دوره ای وزیر زن نداشتیم اما در دولت احمدی نژاد یک وزیر زن هم منصوب شد. بنابراین، منع قانونی وجود ندارد و شاید در دوره های آتی، رئیس جمهور زن هم داشته باشیم.» این جملات عباسعلی کدخدایی، دبیر شورای نگهبان درباره کاندیداتوری زنان در انتخابات است.»
«شهربانو امانی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره سخنان کدخدایی مبنی بر اینکه شاید در آینده رئیس جمهور زن هم داشته باشیم، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: ما همه فعالان حوزه زنان و جنبش زنان و همه آنهایی که دل در گرو آبادانی و توسعه کشور دارند، قطعا هر اندازه بتوانیم به مشارکت مردم در اعمال سلیقه خود برای تعیین سرنوشت خود، حمایت می کنیم.
او افزود: بنده هم به عنوان یکی از زنانی که برابری و عدالت قانونی را مدنظر دارم قطعا از رئیس جمهور شدن یک زن، حمایت می کنم. طبیعتا حضور زنان به عنوان نیمی از جمعیت فقط برای اینکه زینت بخش صندوق های رأی باشند، نیست بلکه یکی از الزامات است. تاکنون هم در این چهل سال با تفسیری که شورای نگهبان در ارتباط با اصل 115 قانون اساسی ارائه کرده حتی دلایل ردصلاحیت خانم هایی که در انتخابات ثبت نام ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار