بشر همیشه تلاش کرده است که طبیعت را مطیع خود سازد؛ در جنگل خانه می سازد، راه ها را از میان صخره ها عبور می دهد و پل هایی عریض و طویل را در بستر دریاچه های بزرگ و در عرض رودخانه ها احداث می کند، اما گاهی اوقات نیز طبیعت پیروز می شود و ساخته های دست بشر را با تمام عظمتی که دارند، می بلعد!

مثلاً  کاخ کمونه  در عراق نمونه ای از آن است که پس از یک دوره خشک سالی از زیر آب نمایان شد. اگر علاقه دارید بیشتر با سازه هایی که توسط طبیعت تسخیر شده اند آشنا شوید، با ما در همراه باشید.
۱- سیگیرییا، قلعه باستانی سریلانکا
این قلعه در ۸۸ کیلومتری شمال شهر کندی سریلانکا و در بالای یک صخره گرانیتی قرار گرفته است. قلعه سیگیرییا (Sigiriya) حدوداً ۱۸۰ متر بالاتر از سطح جنگل اطراف خود قرار دارد. نام قلعه به معنی «شیر سنگی» است که به شیرهایی که از دروازه های قلعه محافظت می کند اشاره دارد. قلعه سیگیرییا بین سال های ۴۷۷ تا ۴۹۵ میلادی ساخته شده است و پس از فروپاشی پادشاهی سنهالی و بلااستفاده شدن قلعه، کم کم جنگل این قلعه تاریخی را به تصرف خود درآورده است. این قلعه به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و یکی از جاذبه های گردشگری سریلانکا محسوب می شود.
۲- تیمگاد، پایگاه نظامی رومی
تیمگاد (Timgad) به عنوان یک شهر نظامی، حدوداً ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در نزدیکی کوه های اورس الجزایر فعلی ساخته شده است. تیمگاد تا حدود سال ۷۰۰ پس از میلاد به عنوان مرکزی برای دفع حملات دشمن توسط امپراتوری تراژان (Trajan) استفاده می شده است و پس از اینکه خالی از سکنه می شود، به مرور در زیر شن های روان صحرا دفن می شود. این منطقه نیز به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و جزء معدود شهرهای رومی است که به طور کامل حفاری شده است.
۳- معابد باستانی، کامبوج
مجموعه آنگکور (Angkor) شهری در شمال کامبوج است که به عنوان مرکز امپراتوری خمر (Khmer) شناخته می شود. در این مجموعه ۷۰ معبد مخروبه وجود دارد. باوجود چنین عظمتی به نظر نمی رسید که ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار