تهران- ایرنا- میزان سهام اوراق قرضه ارزی برای وام گیرندگان پیشتاز به هفت درصد از تولید ناخالص داخلی آن ها رشد کرده و به اندازه نیمی از ذخایر آن ها رسیده است که صندوق بین المللی پول درباره بروز مشکل در بازپرداخت این وام ها هشدار می دهد.

صندوق بین المللی پول (IMF) در جدیدترین گزارش خود می نویسد: «نرخ پایین بهره جهانی برای «بازارهای پیشتاز»، یک موهبت تمام عیار بوده است. این کشورها توانسته اند که استقراض ارزانی برای تامین مالی نیازهای توسعه ای خود داشته باشند. اما کشورهایی که از این پول ها به خوبی استفاده نمی کنند، در بازپرداخت وام شان به مشکل می خورند و در معرض ریسک های جدی قرار می گیرند.»
بازارهای پیشتاز(Frontier Market) به دسته ای از کشورهای در حال توسعه گفته می شود که نسبت به شرایط توسعه حداقلی، رشد کرده است. اما اقتصاد این دسته از کشورها، هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که بتوان آن ها را «بازار نوظهور» نامید. بنابراین اصطلاح بازارهای پیشتاز، برای اشاره به آن ها به کار گرفته می شود.
همان طور که نمودار برگرفته از صندوق بین المللی پول نشان می دهد، فروش اوراق بهادار ارزی توسط بازارهای پیشتازی مانند آنگولا، بلاروس، اکوادور و پاکستان امسال به ۳۸ میلیارد دلار افزایش می یابد؛ رقمی که نزدیک به رکورد سال ۲۰۱۷ است.
این درحالی است که طی دوره پنج ساله تا نیمه سال ۲۰۱۹، کل سهام بدهی ارزی این کشورها سه برابر شده و به ۲۰۰ میلیارد دلار رسیده است.
برای برخی از کشورها، بدهی خارجی نشان دهنده رشد منابع مالی است. سهام اوراق قرضه ارزی برای وام گیرندگان پیشتاز به هفت درصد از تولید ناخالص داخلی آن ها رشد کرده و به اندازه نیمی از ذخایر آن ها رسیده است. در حالی که در سال ۲۰۱۴، سهم سهام اوراق قرضه ارزی در تولید ناخالص داخلی آن ها سه درصد و در ذخایر ۲۰ درصد بود.
تعداد کشورهای در حال توسعه با درآمد پایین که برای بازپرداخت بدهی هایشان به دردسر افتاده اند، از سال ۲۰۱۳ دو برابر شده و به ۴۳ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار