به استناد آمار تعداد دامها در بهار امسال نسبت به بهار گذشته تغییری نداشته، اما تولید گوشت در کشتارگاه ها ۴۴درصد افزایش دارد، روانه شدن دام به کشتارگاه به دلیل گرانی خوراک و سیاست های نامناسب صادرات و واردات دلیل این تناقض است.

قدس آنلاین : طبق گزارش مرکز آمار ایران، میزان تولید گوشت قرمز در کشتارگاه ­های کشور ، تیر ماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته ۴۴ درصد افزایش داشته است.
بررسی آمار و ارقام مربوط به تعداد دام ­های موجود در دامداری ­ها نشان می دهد که تعداد دامها در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته تغییری نداشته، اما افزایش فعلی گوشت کشتارگاه ها از کجا ایجاد شده است؟
این گزارش تاثیر بالا بودن قیمت قیمت نهاده ­های دامی، سیاست های صادرات و واردات کشور و ارز ۴۲۰۰ تومانی را که به رشد چشم گیر تولید گوشت قرمز در کشتارگاه­ ها منجر شده است، بررسی می کند.
نگاهی به آمار تعداد دام سبک و سنگین موجودی دامداری­ های کشور نشان می­ دهد، تعداد این دام­ ها در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته تغییر چشمگیری نداشته و تقریبا یکسان بوده است.
بنابر آمارهای سایت مرکز آمار در خرداد سال ۹۸ تعداد گوسفند و بره موجود درکشور ۴۷ میلیون و ۲۸۶ هزار رأس و تعداد بز و بزغاله ۱۷ میلیون ۴۵۵ هزار رأس بوده است.
تعداد این دام­ ها برای خرداد ماه امسال به ترتیب ۴۷ میلیون ۳۲۷ هزار رأس ۱۶ میلیون و ۹۵۴ هزار رأس است. همین آمار برای تعداد دام سنگین کشور در زمستان سال گذشته ۴ میلیون و ۷۸۶ هزار و در بهار امسال ۴ میلیون ۹۱۹ هزار رأس بیان شده است. از آنجا که آمار تولیدات دام سبک و سنگین کشور افزایش قابل ملاحظه ­ای را نشان نمی ­دهد؛ بنابراین افزایش ۴۴ درصدی تولید گوشت در کشتارگاه­ ها را در جایی دیگر باید جستجو کرد.
قیمت بالای نهاده­ ها تولیدکنندگان را مجبور به کشتار دام کرده است
افزایش قیمت نهاده­ های دامی و کمبود آن ها در بازار یکی از دلایلی است که رشد ۴۴ درصدی تولید گوشت کشتارگاه­ ها نسبت به ...

سرخط اخبار