نمایش کهن ترین نقاشی دیواری صدر اسلام در موزه ملی ایران

ایسنا چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۸
نقاشی دیواری مشهور به «تپه تاکستان» نیشابور که در زمان کاوش های موزه متروپولیتن در نیشابور کشف شده بود، در سالن اصلی موزه ی باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمد.

به گزارش ایسنا، کرم میرزایی - مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی- با بیان این که این نقاشی دیواری که روی گچ کشیده شده، نمایان گر مرد سوار بر اسب با شاهینی بر دست و خرگوشی آویزان به زین است، اظهار کرد: به اعتقاد پژوهشگران، این نقاشی، احتمالاً یکی از امرای سامانی را به تصویر کشیده یا صرفاً یک نگاره ی نمادین با مضمون سنت شکار در این دوره را یادآوری می کند.
وی توضیح داد: مرد "قوشچی" جزو کهن ترین نقاشی های دیواری پس از اسلام در ایران است که در هنگام کاوش های موزه ی «متروپولیتن» نیویورک در نیشابور کشف شد. این نقاشی، نمایشگر یک صحنه ی شکار مربوط به سده ی سوم قمری است که در محدوده ی تپه ی تاکستان نیشابور به دست آمد.
او با بیان این که این نقاشی در کادر مربع مستطیلی با بلندی۱۴۰ سانتی متر و پهنا۱۲۰ سانتی متر ساخته شده است، بیان کرد: ساختار نقاشی سوارکار نیشابور صرف نظر از صورت مَرد، با خطوط محیطی پر رنگ و قلمی محکم و استوار روی گچ کشیده که یادآور نقش برجسته های دوره ساسانی است.
وی با تاکید بر این که بررسی های انجام گرشده روی این نقاشی نشان می دهد که سوارکار، افسار یک اسب را با یک دست گرفته و با آرامش مرکب خود را هدایت می کند و روی دست دیگر وی یک شاهین نشسته، افزود: نقاش، اسب را که در حال تاختن است، واقعگرایانه تر از سوار کار ترسیم کرده و سوار را با کلاهی قبه مانند بر سر، جبه ای ابریشمین بر تن، با اجزای لباس و تجهیزات و همچنین ساز و برگ بسیار غنی نشان داده است.
به گفته ی مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی، این مرد که چهره اش تخریب شده، دو شمشیر و سه تسمه ی چرمی مرصع است که از کمربند وی آویخته است. روی زین اسب ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار