فارس من|کمیته فقهی بورس شرعی بودن قوانین جدید بازار پایه را تایید کرد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۷
در جلسه کمیته فقهی سازمان بورس با موضوع بررسی قوانین بازار پایه، شرعی بودن قوانین جدید بازار پایه تایید شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نتایج جلسه کمیته فقهی سازمان بورس با موضوع بررسی قوانین بازار پایه اعلام شد و کمیته فقهی شرعی بودن قوانین جدید بازار پایه را تایید کرد.
نکته دیگری که در جلسه مطرح شد این بود که این مساله باعث قیمت گذاری نشود. به این معنا که سازمان بورس و نهاد ناظر ، قیمت تعادلی را از محل قیمت های پیشنهادی به دست آورد و آن قیمت تعادلی به بازار اعلام شود و خریداران و فروشندگان محدوده ای را برای معاملات خود رعایت کنند.
جلسه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار امروز با موضوع بررسی ابهامات و شبهات فقهی مطرح شده از سوی فعالان بازار و اعضای کانون ها در مورد دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس ایران برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ( سنا ) دقایقی قبل در این مورد با نایب رئیس کمیته فقهی گفتگو کرد و نتیجه این جلسه را جویا شد که حجت الاسلام سید عباس موسویان، نتیجه این جلسه را در پاسخ به چهار سوال مطرح شده جمع بندی کرد:
سوال اول: در صورتی که در معامله سهام، هریک از متقاضیان خرید و فروش بر اساس تحلیل اقتصادی از اطلاعات مالی شرکت (که در دسترس عموم متقاضیان است)، قیمت پیشنهادی خود را «بدون اطلاع از قیمت پیشنهادی سایر خریداران و فروشندگان» ارائه کند و معامله بر مبنای بهترین قیمت پیشنهادی که حین انشاء عقد مشخص و معلوم است توسط بورس (به عنوان برگزارکننده حراج و ناظر معاملات) انجام و اعلام شود، آیا چنین معامله ای صحیح است؟
پاسخ کمیته فقهی به این پرسش این است که بله این معامله صحیح است.
سوال دوم: آیا عدم علم و اگاهی هر یک از متقاضیان خرید و فروش نسبت به قیمت پیشنهادی سایر خریداران و فروشندگان تاثیری در صحت عقد دارد؟
خیر ...

سرخط اخبار