در حال حاضر شاخص آزادی با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست. عده ای یا حافظه تاریخی شان را از دست داده اند و یا پروژه خاصی را دنبال می کنند و به دنبال این هستند که حس عدم آزادی را به جامعه القا کنند...

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز ، عماد افروغ، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، جامعه شناس سیاسی و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی معتقد است که جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته در استقلال سیاسی زبانزد خاص و عام و در قدرت امنیتی و دفاعی بی نظیر بوده است. از توانمندی در قدرت نظامی و امنیتی می توانیم برای سایر شئون حکومت داری الگو بگیریم و ببینیم که در این زمینه از چه گفتمانی تبعیت کردند.
اهم اظهارات عماد افروغ را در ادامه بخوانید؛
*در حال حاضر شاخص آزادی با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست. عده ای یا حافظه تاریخی شان را از دست داده اند و یا پروژه خاصی را دنبال می کنند و به دنبال این هستند که حس عدم آزادی را به جامعه القا کنند، در حالی که اینطور نیست. همین که امکان طرح چنین مسائلی در جامعه وجود دارد و می توان خیلی از مسئولان را زیر سوال برد و نقد کرد یعنی آزادی وجود دارد. کسانی که در هوای قبل از انقلاب تنفس کرده اند می دانند که در آن زمان فرصت و جرأتی برای انتقاد از مسئولان وجود نداشت، با این حال آزادی مطلوب و دلخواه ما چیز دیگری است. ما باید به جایی برسیم که بگوییم «آزادی هست»، نه اینکه آزادی «هم» هست. این خیلی مبسوط تر، منقبض تر و مطابق با ظرفیت های انقلاب اسلامی و قانون اساسی است.
*آنجا که آزادی برای چه مطرح می شود پای ارزش ها به میان می آید و در موضوع آزادی، عدالت اجتماعی است که مطرح می شود. علیرغم اینکه آزادی امروز ما با آزادی قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست یکی از عواملی که باعث شد که ما در آزادی به نقطه مطلوب نرسیم این است که ما مفهوم شناسی دقیقی از آزادی نداریم و درک ها بسیار سطحی و تنگ است.
*درک های سطحی و احساسی از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار