افشای پرده تازه ای از لابی گری عربستان و امارات در آمریکا +عکس

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۹
روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی از جزئیات تازه ای در مورد فعالیت های مخفیانه عربستان سعودی و امارات برای لابی گری در آمریکا پرده برداشته است.

به گزارش مشرق، تلاش عربستان سعودی و امارات عربی متحده برای استفاده از لابی گران برای اثرگذاری بر سیاست های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا موضوعی است که در ماه های گذشته مورد توجه رسانه ها و دستگاه قضایی آمریکا قرار گرفته و هر از گاهی جزئیات تازه ای از این فعالیت ها منتشر می شود.
روزنامه «نیویورک تایمز» پیش از این در گزارشی، «جورج نادر» را به عنوان یکی از مهره های کلیدی این شبکه لابی گری معرفی کرده بود. نادر اکنون به اتهام کودک آزاری در بازداشت به سر می برد و احتمالا به سال ها حبس محکوم شود. نیویورک تایمز در گزارش تازه خود، به عضو دیگری از این شبکه که با نادر هم رابطه نزدیکی داشته، پرداخته است: «الیوت برویدی».
بر اساس این گزارش، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برای برویدی که از سال ۲۰۰۹ و پس از پذیرفتن اتهام فساد مالی عملا به حاشیه رانده شده بود، در حکم بازگشت به زندگی بود. برویدی در انتخابات ریاست جمهوری از ترامپ حمایت کرده بود و حالا می توانست از عواید این پیروزی غافلگیرکننده بهره مند شود.
به نوشته نیویورک تایمز، در پاییز سال ۲۰۱۷، برویدی با ترامپ و «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد او در کاخ سفید ملاقات کرده و با آن ها در مورد مسائل غرب آسیا گفت وگو کرده است. این روزنامه نوشته است: «او در دیدارش با آقای ترامپ، طرحی برای تشکیل یک نیروی ضدتروریسم ارائه کرد. این نیرو تحت حمایت عربستان سعودی و امارات عربی متحده قرار داشت و آنطور که برویدی می گفت، قرار بود توسط شرکت امنیتی و اطلاعاتی خصوصی او، یعنی «سیرسینس» و تحت رهبری «استنلی مک کریستال» از ژنرال های بازنشسته ارتش و از فرماندهان سابق جنگ افغانستان، ...

سرخط اخبار