درحالی روزهای پر کار فردوس در خراسان جنوبی به ویژه فردوس سپری می شود که این روزها به دلیل قیمت کمی که دلالان پسته را از کشاورز خریداری می کنند پسته در فردوس خندان نیست زیرا دسترنج کشاورزان نصیب دست دلال می شود.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، در اقتصاد امروز از پسته به عنوان طلای سبز نام می برند چراکه باارزش غذایی بالا هم مصرف بسیار خوب داخلی وهم ارزش مناسب صادراتی و درنتیجه ارزآوری دارد.
پسته از جمله محصولاتی است که سود سرشاری را نصیب کشاورزان و البته دلالان این عرصه کرده است، هم زمان با مهرماه و از 10 روز گذشته برداشت این محصول در برخی از شهرستان های استان از جمله فردوس آغاز شده است.
زمانی که تلألو پرتوهای خورشید مهرماه، نفس های گرما را به شماره انداخته است، کار برداشت محصول آغاز می شود، تغییر رنگ از سبز به گلی، نشان از زمان برداشت را دارد و جوانه های لبخند سبز خستگی یک سال تلاش و بی خوابی شبانه را از تن کشاورز بیرون می کند.
پسته یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی محسوب می شود از این جهت توجه مسئولان به باغ های پسته استان ضرورتی بیش از پیش است چرا که پسته از جمله درختانی است که در خاک شور و حتی با استفاده از آب شور توانایی رشد دارد و این منطقه بهترین مکان برای رشد این محصول را دارد اما این روزها پسته در فردوس خندان نیست.
با وجود مقامتی که این محصول در استان دارد اما درگیر و دار مشکلات است که با توجه و حمایت بیشتر می تواند محصول خوبی در توسعه صادرات باشد و این روزها بهره برداران فردوسی در حال برداشت پسته خندان از 4 هزار و 650 هکتار از مزارع زیر کشت این محصول هستند.
گرچه امسال بهره برداران فردوسی معتقد هستند پسته در این شهرستان افزایش دارد و روزهای خوب وپر کاری را برای بهره برداران رقم زده است اما در این میان برخی از بهره برداران از قیمت موجود ناراضی هستند.
200 تن پسته از مزارع بادرود نظنز برداشت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار