ظریف: می توانیم تنگه هرمز را ببندیم اما نمی خواهیم

ایران خبر پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۰
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگویی مواضع ایران را درباره مسائل مروبط توافق هسته ای، فروش نفت ایران و تمایل دونالد ترامپ برای مذاکره با ایران تشریح کرد.

به گزارش ایران خبر ، به نقل از شبکه بلومبرگ، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با این شبکه درباره راهکار مسائل به وجود آمده بر سر تجارت نفت ایران پس از خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای گفت: یک توافق چندجانبه وجود دارد و نمی تواند به هیچ توافق چندجانبه ای به صورت یک جانبه پایبند بود. همه باید کمک کنند. اروپایی ها می گویند که این توافق برای امنیت شان مهم است، اگر چنین است پس باید برای آن سرمایه گذاری کرد. نمی توان برای امنیت خود تنها دعا کرد، باید برای آن سرمایه گذاری کرد. باید کاری را که لازم است انجام داد و اروپایی ها نیز باید این کار را کنند. آمریکا اساسا با خوج از توافق موجب بدتر شدن شرایط برای خود شده است.
وی درباره راهکار مناسب برای مسئله نفت ایران گفت: این بر عهده خودشان است که تصمیم بگیرند. آن ها در توافق متعهد شده اند که روابط تجاری ایران با جهان عادی سازی خواهد شد. آن ها پس از خروج آمریکا از توافق به این کار تعهد کردند. آن ها می دانستند که آمریکا توافق را ترک می کند و از تاثیر آمریکا بر اقتصادشان آگاه بودند اما آن ها متعهد شدند که ایران مجاز به فروش نفتش بوده، پول این کشور به آن بازگردد و کشتیرانی و بیمه داشته باشد. ما هیچ یک از این ها را نداریم.
وی افزود: بنابراین آن ها باید به تعهداتشان عمل کنند. اگر چنین نکنند ما با کسی دعوا نداریم. سازوکاری در چارچوب توافق هسته ای[ برجام] وجود دارد. ما این توافق را با چشمانی باز و بدون اعتماد به یکدیگر انجام دادیم؛ هیچ یک به طرف مقابل اعتماد نداشت. به همین خاطر است که سازوکاری در توافق وجود دارد که ما بتوانیم تعهداتمان را کاهش دهیم تا آن ها [به تعهداتشان] ...

سرخط اخبار