لزوم افزایش تعامل دانشگاه و حوزه علمیه

ایسنا سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۲
مدیرحوزه های علمیه کشور با بیان اینکه در چهاردهه گذشته تعاملات خوبی بین حوزه و دانشگاه وجود داشت است، گفت: در حوزه دانشجو طلبه، تبادل اساتید و در بخش تولید علم ظرفیت های مناسبی برای افزایش تعاملات وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار وزیر علوم بیان کرد: علم و دانش در استان قم به سه بخش تقسیم می شود؛ بخش اول قسمت دانشگاهی است که حدود ۷۵ هزار نفر در دانشگاه های قم مغول تحصیل هستند و وضعیت مناسبی نیز دارند.
وی افزود: بخش دوم نهادها و مراکز برخواسته از حوزه هستند که حدود ۲۰ مرکز در این خصوص در قم فعالیت می کنند.
مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: قسمت سوم بخش علمی در قم، حوزه علمی است که در قم نزدیک به ۸۰ هزار طلبه از سراسر ایران و جهان در نظامات حوزوی مشغول تحصیل هستند و نزدیک به ۱۵ هزار استاد، نویسنده و مترجم در قم فعالیت می کنند و همچنین ۳۰۰ مدرسه و مرکز حوزوی در استان قم فعال است.
وی ادامه داد: قم قلب تپنده ای برای بخش علمی کشور است که معارف الهی را تولید می کند و آن را در سراسر دنیا نشر می دهند.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: اولین برنامه ۵ ساله حوزه مبتنی بر ۲۰ سند پایه نگارش شده است که حرکت و توسعه حوزه علمیه بر اساس این برنامه ریل گذاری شده است و به دنبال تحول نظامات آموزشی حوزه علمیه هستیم.
وی اضافه کرد: در یک حرکت جدید، حوزه علمیه به بازسازی خود پرداخته است و با برنامه های نگارش شده در چشم انداز ۱۴۱۴ به وضعیت مطلوبی در این خصوص خواهیم رسید.
امام جمعه موقت قم اظهار کرد: در حوزه علمیه و مدیریت جدید جدید، کار ویژه های تخصصی تبیین شده است که تعداد زیادی از این کارویژه ها مربوط به مسائل اجتماعی است زیرا معتقد هستیم که حوزه باید پاسخگوی نیاز جامعه و در جهت حل مشکلات اجتماع باشد.
وی گفت: در ۴ دهه گذشته شاهد یک تحول بزرگ در تعامل حوزه و دانشگاه بودیم، قریب به ۱۰ هزار تحصیل کرده دانشگاهی برای ...

سرخط اخبار