مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد اعلام کرد: عملیات مرمت و بازسازی برج فخرزاده واقع در بافت تاریخی قصبه شهر گناباد آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی ، رسول صنوبری افزود: این عملیات مرمتی باهدف حفظ و احیای تمامی آثار تاریخی ارزشمند واقع در عرصه و حرایم میراث جهانی قنات قصبه گناباد انجام شده است.
او اظهار کرد: آثار و مناطقی که در حریم این اثر تاریخی قرار دارند، از مزایای ثبت جهانی قنات قصبه، منتفع و در این راستا پروژه های مرمتی و توسعه ای تعریف و اجرا می شود.
صنوبری افزود: اعتبار این عملیات مرمتی که با نظارت پایگاه میراث جهانی قنات قصبه آغاز شده، 500 میلیون ریال و از محل اعتبارات ریاست جمهوری مربوط به اثر جهانی قنات قصبه گناباد است.
او یادآور شد: با توجه به اینکه ملامظفر گنابادی منجم دربار شاه عباس اول صفوی از منطقه گناباد بوده، یکی از اهداف مرمت این برج، رصد ستارگان و آشنایی با شخصیت فرهیخته این منجم گنابادی است.
برج فخرزاده یکی از آثار ارزشمند بافت قدیمی و مصالح به کار رفته در آن، خشت و گل است.
این برج در کنار «حوضخانه فخزاده» قرار دارد که به شماره 7610 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و چندین سال قبل توسط میراث فرهنگی استحکام بخشی شده است.
این قنات شگفت انگیز که تاریخ آن به 2250 سال پیش بازمی گردد، عمیق ترین و یکی از پرآب ترین قنات های ایران است که در پرونده قنات های یازده گانه ایران در 1395 به عنوان بیستمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار