شکر وارداتی تا هفته آینده به بنادر کشور می رسد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹
دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر کشور با بیان اینکه مجوز واردات 800 هزار تن شکرداده شده است، گفت: بخشی از این شکر توسط بخش خصوصی و دولتی با ارز 4200 تومان در راه رسیدن به بنادر کشور است.

بهمن دانایی فر در گفت وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت ثبت سفارش و واردات شکر گفت: با توجه به صدور مجوز واردات شکر از اسفندماه سال گذشته و اقدامات انجام شده برای واردات شکر توسط بخش خصوصی، این محموله تا هفته آینده وارد بنادر کشور می شود. 
دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر کشور با بیان اینکه در کنار واردات شکر توسط بخش خصوصی شرکت بازرگانی دولتی اقدام به واردات کرده است، گفت: با توجه به اینکه بخشی از ذخایر شکر شرکت بازرگانی دولتی صرف تنظیم بازار شکر شده است، این واردات در راستای جبران ذخایر صورت گرفته است. 
وی اظهار داشت: مجوز واردات 800 هزار تن شکر صادر شده و ثبت سفارش برای واردات انجام شده و با توجه به تخیص ارز برای واردات این شکر ها بخشی از شکر وارداتی در راه است. 
دانایی فر در مورد علت تاخیر در واردات شکر گفت: تولیدات داخلی هر سال نیاز شکر را تا خرداد ماه تامین می کرد، بنابراین با توجه به روال هر ساله شکر وارداتی از خرداد ماه وارد بازار می شد، اما با توجه به وقوع سیل غیر قابل پیش بینی و از بین رفتن 30 تا 35 هزار هکتار از مزارع نیشکر این اتفاق در مورد شکر افتاد و بخش زیادی از نابسامانی ها در بازار شکر حاصل از بروز این حادثه غیرمترقبه بود. 
وی همچنین بیان داشت: همچنین بارندگی سال گذشته تا حدودی برداشت محصول را به تعویق انداخت، بنابراین اگر شرایط به حالت عادی پیش می رفت با چنین مشکلاتی مواجه نبودیم. 
دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر کشور با اشاره به رسیدن کشتی های حامل بار شکر تا هفته اینده به ایران گفت: در صورتی که گمرکات همکاری لازم برای ترخیص را انجام دهند، این شکر به زودی در کارخانه ها ...