اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی سازی از 3.67 درصد اجرا شد.

«بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه گفت وقت توافق جدید با ایران است.
به گزارش فارس، همزمان با حضور سران کشورهای دنیا در نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخست وزیر انگلیس در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: «ما به کارهایی که ایرانی ها انجام دادند چطور پاسخ می دهیم؟ کاری که انگلیس انجام می دهد تلاش برای گردهم آوردن طرف ها و تنش زدایی است.»
وی اضافه کرد: «صرفنظر از اینکه دلایل مخالفت شما با توافق هسته ای قدیمی با ایران چیست، وقت حرکت به سمت عقد توافقی جدید است.»
«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا لحظاتی بعد از اظهارات جانسون گفت با نظر او درباره لزوم توافق هسته ای جدید با ایران موافق است. او گفت برای جانسون احترام قائل است و از اینکه او این پیشنهاد را مطرح کرده شگفت زده نشده است.
واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب افکن بی -۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.
جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند.
با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز ۱۸ اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، ...

سرخط اخبار