افغانستان آزمایشگاه تسلیحاتی آمریکا؛ اعزام ۷۷۵ هزار نظامی به افغانستان از سال ۲۰۰۱

خبرگزاری تسنیم پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
آمریکا که از آغاز حمله به افغانستان با آزمایش تسلیحات نظامی مختلف در این کشور، افغانستان را به آزمایشگاه صنایع نظامی خود تبدیل کرده از سال ۲۰۰۱ تاکنون بطور چرخشی نیز بیش از ۷۷۵ هزار نظامی به افغانستان اعزام کرده است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم ، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشت که از آغاز سال 2001 میلادی بیش از 775 هزار نظامی آمریکایی دستکم یک بار و بسیاری دیگر نیز چندین بار به افغانستان اعزام شده اند.
براساس این گزارش از آغاز حمله آمریکا به افغانستان حدود 2 هزار و 400 نظامی آمریکایی، از جمله 16 نظامی در سال جاری میلادی، در افغانستان کشته و بیش از 20 هزار تن دیگر نیز زخمی شدند.
واشنگتن پست درباره دفعات اعزام نظامیان آمریکایی نیز نوشت که 99 هزار نظامی آمریکایی 3 بار، 40 هزار و 600 نظامی 4 بار، 16 هزار نظامی 5 بار و 12 هزار نظامی دیگر نیز بیش از 5 مرتبه به افغانستان اعزام شده اند.
حضور گسترده نظامی آمریکا در افغانستان در نزدیک به 19 سال گذشته در حالی منجر به برقراری امنیت و ثبات در افغانستان نشده که نمایندگان پارلمان و سنای افغانستان نیز بارها نسبت به آزمایش تسلیحات نظامی آمریکا در کشورشان انتقاد کرده اند.
از جمله تسلیحاتی که آمریکا طی سالهای برای نخستین بار در افغانستان آن را آزمایش کرده است بزرگترین بمب غیرهسته ای در زرادخانه آمریکا موسوم به «مادر همه بمب ها» بود که در 13 آوریل سال 2017 در شرق افغانستان به کار رفت.
از سوی دیگر در شهریور ماه همان سال نیز پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر وجود آزمایشگاه های محرمانه آمریکا در افغانستان، اعضای پارلمان این کشور خواستار بررسی این موضوع توسط دولت افغانستان شدند .
افغانستان آزمایشگاه سلاح های آمریکایی یا میدان نبرد با تروریسم؟
گزارش تسنیم| استفاده پرسش برانگیز آمریکا از جنگنده نسل 5 رادار گریز در افغانستان
اعتراض نمایندگان مردم به آزمایشگاه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار