در دنیای امروز جنگل زدایی یکی از اساسی ترین، واقعی ترین و تأثیرگذارترین معضلات موجود به حساب می آید که علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست، مشکلات اجتماعی بسیاری نیز به دنبال دارد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا ، در اثر پیشرفت بیش از پیش جنگل زدایی، اکوسیستم، تنوع زیستی و خاک مناطقی هم چون جنگل آمازون، آرژانتین، بورنئو و اندونزی در حال آسیب دیدن و حتی نابودی قرار دارد و معیشت ساکنان آن ها و مناطق اطرافشان را نیز در معرض خطر قرار داده است. بیشترین تصویری که می توان از این نابودی به دست آورد تأثیر عظیم آن بر تغییرات اقلیمی و آب و هوایی است که البته از نقشی که در افزایش نابرابری های اجتماعی ایفا می کند نمی توان چشم پوشی کرد.
از سوی دیگر تقاضا برای محصولاتی از قبیل سویا (مرتبط با مصرف گوشت)، روغن پالم، نیشکر، مواد معدنی کمیاب زمین و محصولاتی از این قبیل رو به افزایش است که دلیل اصلی آن عادت های غذایی بشر و رشد مستمر جمعیت انسانی به حساب می آید. چنین محصولاتی در ساخت انواع محصولات و کالاهای دیگر نیز کاربرد گسترده دارند و می توانند روی صنایع مختلف تأثیرگذار باشند. بنابراین افزایش تقاضا برای آن ها انگیزه ای قوی برای تبدیل جنگل ها به زمین های زراعی، مرتع یا نقاط معدنی به وجود می آورد. بنابراین شیوه های اتخاذی بشر هم چون استفاده کم تر از کاغذ و محصولات چوبی، در این زمینه نقشی بسیار جزئی ایفا می کند؛ چرا که کاشت مجدد درختان قطع شده برای مصرف در صنعت وسایل چوبی، کاغذ و خمیر کاغذ از جمله معدود مواردی است که می تواند به حفظ جنگل ها کمک کند و هر چند مؤثر است ولی در مقیاس عظیم جنگل زدایی های امروزی چندان به کار نمی آید. بنابراین لزوم استفاده از شیوه هایی هر چند ساده برای افزایش پایداری زندگی بیش از هر زمان دیگری در سراسر کره زمین احساس می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.
مصرف کم تر هر چیز، نه فقط ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار