ترسالی اخیر را نمی توان پایان خشکسالی 35 ساله دانست

آفتاب نیوز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۱
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: رشد بی رویه جمعیت مشهد و مهاجرت به این شهر یک تهدید جدی برای تأمین آب شرب خواهد بود.

آفتاب نیوز :
محمد علایی در جلسه با شورای شهر مشهد به ارائه گزارش در مورد مدیریت آب مشهد، تهدیدها و فرصت ها در بخش مدیریت آب استان و بخصوص کلانشهر مشهد پرداخت و گفت: دشت مشهد با مساحت حدود 600 کیلومتر مربع در حوزه نیمه خشک قرار دارد و میانگین بارش در آن حدود 270 میلیمتر در سال است.
به گزارش وزارت نیرو،  وی با اشاره به رشد جمعیت در 60 سال گذشته اظهار داشت: بر مبنای اولین آماربرداری که در سال 1335 در کشور انجام شده، جمعیت مشهد حدود 248 هزار نفر بوده که نسبت به جمعیت کل استان، 16 درصد جمعیت در شهر مشهد ساکن بوده اند، در آخرین آماربرداری در سال 95 بدون افزایش و توسعه زیر ساخت در مشهد این عدد به 53 درصد رسیده است. با توجه به مطالعات انجام شده در راستای پایداری شهر در حوزه آب، با توجه به منابع آبی، جمعیت شهر بایستی بین 700 تا 800 هزار نفر باشد.
علایی با اذعان به شرایط فوق بحرانی وضعیت آب مشهد اعلام کرد: سرانه آبی هر فرد بایستی کاهش پیدا کند.
 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در ادامه به معرفی منابع آبی کلانشهر مشهد پرداخت و گفت: برای تأمین آب شهر مشهد 457 حلقه چاه در دشت حفر شده که حجم آب تخصیص داده شده از این چاه ها به کلانشهر مشهد حدود 218 میلیون متر مکعب است. 4 سد بزرگ دوستی، کارده، طرق و ارداک ساخته شده که میانگین آب تخصیص داده شده از این سدها برای آب شرب مشهد حدود 180 میلیون مترمکعب در سال است. بغیر از این موارد یک چشمه در اندرخ و 2 رشته قنات، منابع آبی ما را تشکیل می دهند.
در ادامه محمد علایی به تهدیدهای پیش رو درحوزه تأمین آب شهری پرداخت و اظهار داشت: منابع آب سطحی به دلیل طبیعت و وضعیت آب و هوایی ما، حجم ...