| نفیسه امامی |
اصلی ترین اهداف پرداخت یارانه در کشور، حمایت از اقشار آسیب پذیر و جلوگیری از افزایش قیمت ها عنوان شد اما با این وجود رشد سرسام آور حجم یارانه ها بالاخص یارانه انرژی در سال های اخیر و ناعادلانه بودن توزیع آن در کشور، تبدیل به چالش و معضلی بزرگ برای اقتصاد ایران شده که تداوم این روند، اصلاح نظام پرداخت یارانه را به اقدامی ضروری و گریز ناپذیر برای اقتصاد ایران تبدیل کرده است.
با روند فعلی یارانه ها بیشتر به جیب افراد پردرآمدی می رود که از یارانه انرژی، سوخت، کالاهای اساسی و خدمات بیشتر استفاده می کنند و افراد کم درآمد و روستائیان دورافتاده ای که خانه، ویلا و خودرو ندارند و کمترین استفاده را از انرژی، سوخت و خدمات دولت می برند، بهره ای هم از یارانه پنهان نمی برند. متاسفانه روند فعلی پرداخت یارانه نقدی هم عادلانه نیست زیرا عدالت به معنای مساوات نیست بلکه به این معناست که شخصی که کمترین بهره را از یارانه نقدی، غیرنقدی و خدمات دولت می برد، باید بیشترین یارانه نقدی به وی پرداخت شود، درحالی که این گونه نیست زیرا اراده ای برای توزیع عادلانه یارانه در جامعه وجود ندارد.
در گام اول برای اجرای عدالت در پرداخت یارانه ها، دولت باید سامانه اطلاعاتی برای مشخص شدن میزان درآمد و دارایی افراد راه اندازی کند تا از این طریق افراد پردرآمد جامعه شناسایی شوند، در حالی که هنوز بعد از گذشت دو دولت در اختصاص یارانه، هیچ نظام جامع اطلاعاتی ایجاد نشده و تنها شاهد پاس کاری در این زمینه، میان دولت ها بوده ایم. 
محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با «رسالت» با اشاره به دریافت یارانه پنهان توسط ثروتمندان گفت: عدالت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار