چرا پیاز گیاه شگفت انگیزی است؟

مشرق نیوز جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۶
طعم دادن به بیشتر غذاها با پیاز ساده است، اما حتی بهترین آشپزهای دنیا هم نکات زیادی را درباره این گیاه شگفت انگیز نمی دانند.

به گزارش مشرق، پیاز یکی از رایج ترین سبزیجات و یکی از قدیمی ترین موادغذایی شناخته شده برای بشر است. پیاز تقریبا در همه غذاها به شکلی یافت می شود. طعم دادن به بیشتر غذاها با پیاز ساده است، اما حتی بهترین آشپزهای دنیا هم نکات زیادی را درباره این گیاه شگفت انگیز نمی دانند.
پیاز برای سگ ها بد است
پیاز تقریبا در همه وعده های غذایی ما وجود دارد، اما برای سگ ها واقعی سمی است. پیاز حاوی یک ماده سمی به نام آلیل پروپیل دی سولفید (allyl propyl disulfide) است که باعث تجزیه سلول های قرمز خون در سگ ها و در پی آن کم خونی هلموتیک خودایمنی ثانویه می شود که در نهایت می تواند منجر به مرگ سگ ها شود.
باید بدانید که پیاز سرخ شده، پخته و آب پز هم حاوی این سم کشنده هستند. البته معمولا مقدار زیادی از پیاز برای سگ کشنده است، اما برای توله های آن هر مقدار از این ماده می تواند مشکل آفرین باشد. برخی افراد معتقدند که سگ ها با خوردن پیاز می توانند از فواید آن استفاده کنند، اما صدمات ناشی از این سموم کشنده به مراتب بیشتر از فواید احتمالی است.
زمانی از پیاز به عنوان پول استفاده می شد
پیاز تاریخچه طولانی دارد که نشان می دهد طی این سال ها کاربردهای مختلفی داشته است. در قرون وسطی، پیاز برای اروپاییان آن قدر غذای مهمی بود که از آن به عنوان پول استفاده می کردند. آن ها از پیاز برای پرداخت هزینه های اساسی خود مثل اجاره خانه استفاده می کردند و حتی پیاز را هدیه می دادند.
امروزه پیاز هدیه مناسبی برای عروسی به نظر نمی رسد، اما در آن دوران حتی به عنوان هدیه عروسی هم پیاز می دادند. صرب ها تا اواسط قرن هجدهم هنوز از پیاز به عنوان نوعی ارز قابل قبول ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار