پنتاگون آزمایش سامانه موشکی ترکیه را محکوم کرده و تهدید کرد که این اقدام پیامدهای سنگینی برای آنکارا به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پنتاگون آزمایش سامانه موشکی ترکیه را محکوم کرده و تهدید کرد که این اقدام پیامدهای سنگینی برای آنکارا به دنبال خواهد داشت.
«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه پنجشنبه گذشته با تایید آزمایش سامانه دفاع موشکی اس- ۴۰۰ به بلومبرگ گفت که این سامانه روسی قرار نیست با سیستم ناتو ادغام شود.
وزیر دفاع ترکیه همچنین تایید کرد آزمایش این سامانه تنها با هدف آزمایش مسائل تکنیکی و فنی صورت گرفته است.
این اقدام ترکیه در حالی صورت گرفته که پیشتر آمریکا تهدید کرده بود در صورتی که آنکارا سامانه موشکی اس- ۴۰۰ را از روسیه خریداری و مورد استفاده قرار دهد، با مجازات های واشنگتن رو به رو خواهد شد.
آکار در بخش دیگری از این گفت وگو تاکید کرد که اس- ۴۰۰ کارایی مشابه اس- ۳۰۰ دارد که بسیاری از کشورهای اروپایی از آن استفاده می کنند. «هر سیستم دفاعی کارکرد خودش را دارد و قرار نیست با سیستم های ناتو ادغام شود. خرید اس- ۴۰۰ برای ما یک انتخاب نبود، بلکه یک نیاز و ضرورت به شمار می رفت. ضمن اینکه قرار نیست ما از ناتو فاصله بگیریم.»
روابط ترکیه و متحدانش در ناتو در یک سال گذشته به دلیل تصمیم آنکارا به خرید سیتسم دفاع هوایی پیشرفته روسی اس- ۴۰۰ به سردی گراییده است. ایالات متحده اعلام کرده است این سیستم می تواند توسط روسیه برای به دست آوردن جزئیات طبقه بندی و برنامه های جت های لاکهید مارتین اف- ۳۵ مورد استفاده قرار گیرد.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار