زیارت دوره حجاج ایرانی آغاز شد

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵

برنامه موسوم به «زیارت دوره» کاروانهای ایرانی در مدینه منوره با شرکت اعضای ۱۳ کاروان آغاز شد و تاکنون بیش از ۶ هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج تمتع وارد عربستان شده اند.
به گزارش مهر، مسئولان ستاد حج و زیارت در مدینه اعلام کردند در این برنامه، بیش از ۲ هزار نفر از زائران ایرانی با استفاده از ۴۵ اتوبوس از مکان های تاریخی و مذهبی اطراف شهر مدینه دیدن کردند.
این زائران، اعضای ۱۳ کاروان حج تمتع بودند و مدت «زیارت دوره» آنان، سه ساعت و نیم به طول انجامید.
به گفته ناصر حویزاوی رئیس ستاد حج و زیارت در مدینه منوره، زیارت دوره شامل بازدید و زیارت مقبره شهدای احد، مسجد قبلتین (ذوقبلتین)، منطقه خندق، مساجد سبعه (هفتگانه) و مسجد قبا است.
غزوه احد از غزوه های معروف حضرت محمد (ص) است که در سال سوم هجری میان مسلمانان و مشرکان در کنار کوه احد رخ داد و موجب شهادت بیش از ۷۰ تن از یاران پیامبر از جمله حمزه عموی ایشان و نیز، مجروح شدن پیامبر شد؛ این جنگ به دلیل سرپیچی برخی اعضای سپاه مسلمانان از دستورات پیامبر و در نتیجه، از دست رفتن پیروزی اولیه بدست آمده در این نبرد، در تاریخ اسلام شهرت فراوان دارد؛ در حال حاضر، مقبره شهدای احد در شمال مدینه از مکان های بسیار مقدس و تاریخی این شهر است و تقریباً، همه زائران به زیارت آن می روند.
مسجد ذوقبلتین در غرب مدینه نیز مسجدی است که پیامبر به فرمان خدا، هنگام نماز ظهر قبله مسلمانان را از بیت المقدس به سوی کعبه در مکه تغییر داد؛ به نوشته مورخان، این واقعه ۱۸ ماه پس از هجرت حضرت محمد (ص) به مدینه صورت گرفت.
منطقه خندق نیز محل جنگ خندق (جنگ احزاب) میان مسلمانان و کفار به عنوان سومین نبرد مهم آنان در ...

سرخط اخبار