هزار استاد دانشگاه های ایران به همتایان فرانسوی خود نامه ای نوشته و متذکر شدند که نظاره گر عقبۀ منفعلِ سیاست مدارانِ بی اخلاق و منفعت جو نباشید و نباید بازیچه دستان کارگزاران خام تان شوید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، بعد از نامه پنج زبانه ماه قبل نهضت استادی در جریان شناسی هتاکی ها به رسول خدا (ص) در فرانسه که به هزار استاد در دانشگاههای اروپا ایمیل شده بود؛ ۱۰۰۰ استاد ایرانی در نامه تبیینی دیگری به استادان فرانسه که به زبان های فرانسه، عربی و انگلیسی منتشر شد، تحرک بیشتر و اعتراض شان نسبت به سیاست رسمی و سیاستمداران فرانسوی از جمله رئیس جمهور گستاخ این کشور را خواستار شدند. 
متن نامه هزار استاد ایرانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
استادان و فرهیختگانِ دانشگاه های فرانسه
با سلام و احترام
اندک زمانی از نامۀ پیشینِ ما به شما نگذشته که واقعه ای دیگر، ما را بر آن داشت که برای بارِ دوّم - والبتّه این بار با تأکید و حسّاسیّتِ بیشتر- با شما گرامیان سخن بگوییم و از منظری که شایستۀ اصحابِ فکر و اندیشه و قلم است، شما را به «گفتگوی نظری» و «تحرّکِ عملی» دعوت نماییم.
هرچند تاکنون به آن نامه پاسخ نگفته اید، امّا بااین حال، ما نمی خواهیم «بابِ گفتگو» و «مسیرِ تفاهم و تبادل نظر» برای اقدام دور از اخلاق و ارزش های انسانی سیاستمدار کم تجربه شما مسدود و امکان ها و فرصت هایی که تنها در اختیارِ نیروهای دانشگاهی و فعّالانِ فکری روزگار ما است، از میان برود.
ازاین رو، می خواهیم در چهارچوبِ «عقل»، «منطق»، «انصاف» و فضلیت های اخلاقی دربارۀ حمایتِ آشکار و رسمیِ رئیس جمهورِ فرانسه از انتشارِ کاریکاتورِ توهین آمیز نسبت به رسول خدا ، حضرت محمّد - صلی الله علیه و آله وسلم- با شما گفتگوی مکتوب نموده و وجدان های آگاه را به قضاوت فراخوانیم ؛
محقّقان و مدرّسانِ دانشگاهی کشور فرانسه !
می دانیم که اگر «آزادی» به «قیودِ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار