تخصیص اعتبار برای مرمت بنا های تاریخی مهاباد

واحد مرکزی خبر چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار برای مرمت و بازسازی بنا های تاریخی شهرستان مهاباد اختصاص یافته است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، غلامرضا عبده افزود: سه حوضخانه سطح شهر، حمام میرزا رسول، آرامگاه بداق سلطان، حمام لج و ساختمان رحیم زاده ازجمله بنا های تاریخی این شهرستان محسوب می شوند که عملیات مرمت و بازسازی آن ها در دست اجرا است.
وی افزود: مرمت بنا های تاریخی به گونه ای خواهد بود که اثر مرمت شده شباهت کاملی به شکل اولیه خود داشته باشد و جلوه تاریخی خود را از دست ندهد.
رئیس اداره میراث فرهنگی مهاباد با اشاره به این که بنا های تاریخی به عنوان میراث ارزشمند گذشته می توانند موجب جذب گردشگران و رونق اقتصادی شود، گفت: حفاظت از بنا های تاریخی در اولویت برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان است.
او بابیان این که اعتبارات اختصاص یافته برای مرمت کامل بنا های تاریخی این شهرستان کافی نیست ادامه داد: کمبود اعتبارات موجب شده در مواقع اضطراری تنها بتوان از تخریب بیشتر بنا ها جلوگیری کرد، چون این میزان اعتبارات امکان این که آن ها به طور کامل به شکل اولیه برگردانده شوند، وجود ندارد.
عبده اضافه کرد: پارسال نیز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال برای مرمت و بازسازی بنا های تاریخی این شهرستان از محل اعتبارات ملی و استانی تخصیص یافته که صرف ساماندهی این مکان ها شده است.
مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد. سد مهاباد، غار سهولان، تالاب بین المللی کانی برازان، موزه مردم شناسی و حمام میرزا رسول، دخمه سنگی فخریگاه، برده کنته و مسجد جامع از مهم ترین اثر های تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
شهرستان مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان شهر ارومیه قرار دارد.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار