مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور گفت: اکنون ۱۹۲ هزار از ۳۱۸ هزار دستگاه تاکسی فعال در کشور فرسوده است.

به گزارش ایمنا ، مرتضی ضامنی اظهار کرد: این میزان فرسودگی ناوگان تاکسیرانی در سال ۱۴۰۰ به ۲۴۲ هزار دستگاه خواهد رسید و نیاز است که در خصوص نوسازی ناوگان تاکسیرانی یک عزم ملی باشد.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام خودروساز، این آمادگی وجود دارد تا در سال جاری در ادامه روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی، ۴۰ هزار دستگاه تاکسی جدید در حوزه تاکسیرانی تحویل شود، حتی اگر این ۴۰ هزار خودرو نیز نوسازی شود باز انباشت زیادی از تاکسی های فرسوده خواهیم داشت.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور تاکید کرد: مصوباتی از جمله ارتقای سطح آلاینده ها از یورو ۴ به یورو ۵ وجود دارد که می تواند مانعی باشد برای تحقق نوسازی این تعداد تاکسی و نیازمند مشارکت و هماهنگی دولت و محیط زیست و شرکت خودروسازی و تاکسیرانی است.
وی گفت: نوسازی ناوگان فرسوده تاکسیرانی، یک کار فرا سازمانی است و با همکاری چندین سازمان باید شکل بگیرد که بانک ها تسهیلات را فراهم کنند، خودروساز خودرو را تأمین کند و فرایند اسقاط توسط ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور انجام شود که در این صورت شاهد کاهش انباشت فرسودگی ناوگان تاکسیرانی خواهیم بود.
ضامنی گفت: در خصوص میزان تسهیلاتی که به مالکان خودرو داده می شود یک ظرفیت قانونی در خصوص ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر داریم و همه تلاش این است تا بتوانیم از منابع قانونی که پیش بینی شده استفاده کنیم.
وی ادامه داد: در سال گذشته یکصد دستگاه به عنوان پایلوت از محل قانون ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر) تأمین شده است و یارانه دولتی مشمول این ناوگان شد که به این ترتیب بخشی از قیمت تاکسی به واسطه صرفه جویی که در مصرف سوخت توسط سازمان ...

سرخط اخبار