بر اساس آمارها، بازگشت مهاجران فاقد مدرک افغانستانی از ایران طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ گویای افزایش چشمگیر آمار بازگشتی ها در سال ۲۰۲۰ است. برخی بر این باورند با توجه به شرایط اقتصادی اکنون منطقی است که مهاجران ایران را ترک کنند.

به گزارش تجارت نیوز ، طبق برآوردهای سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۵۹ هزار مهاجر فاقد مدرک افغانستانی از ایران به کشور خود بازگشتند که ۵۳۴ هزار و ۳۱۳ نفر از آنها به صورت داوطلبانه و ۳۲۴ هزار و ۷۷۹ نفر به اجبار به کشور خود ردمرز (دیپورت) شدند.
بر اساس آمارهایی که رصدخانه مهاجرت ایران در روزهای اخیر منتشر کرده است مقایسه آمار بازگشت مهاجران فاقد مدرک افغانستانی از ایران طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ گویای افزایش چشمگیر آمار بازگشتی ها در سال ۲۰۲۰ است.
مهاجر تهدید نیست
پس از پیگیری های تجارت نیوز برای بررسی این آمارها کارشناسان علت آن را شرایط موجود اقتصادی و سقوط ارزش ریال دانستند. همچنین با انتشار این گزارش بسیاری از مخاطبان تجارت نیوز به آن واکنش نشان دادند که در ادامه برخی از نظرات آنها را می خوانید:
«ایران منزوی شده، این نتیجه مدیریت نادرست مسئولان هست که نمیخوان حرف مردم رو بپذیرن فقط به فکر منافع خودشون هستند.»
«متاسفانه درسته …افغانستانی ها کم توقع و پر کار هستن ،ما با افغانستانی ها برادریم، ولی حیف که این مسئولان با شما بد کردند.»
«چرا بمونند وقتی می بینند نهایت حقارت و توهین بهشون میشه؟ دولت هم اقامت درست و حسابی نمیده.»
«من هم یک مهاجر ایرانی هستم. در ترکیه قوانین برای مهاجران در ترکیه بسیار از ایران هوشمندانه تر و بهتره. ای کاش ما هم مثل ترکیه قانون گذاری می کردیم اونوقت مردم می فهمیدند یک مهاجر تهدید نیست گنجه باید قدرش را دونست و استفاده کرد.»
«من خودم دارم می بینم افغانستانی ها ایران رو ترک می کنند. حالا مگه وضع مهاجرت مردم و تحصیل کرده هامون از افغانستانی ها کمتره؟ هر کسی رو می بینم آرزوشه از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار