کارگردان و کارشناس سینمای کودک و نوجوان گفت: ما نباید صورت مسأله را پاک کنیم و بگوییم سینمای کودک نمی فروشد. چیزی که کم داریم امکانات نیست بلکه ذهن خلاق برای تولید است.
به گزارش ایلنا، فرزاد اژدری کارگردان سینمای کودک شب گذشته در گفت وگوی زنده با محمدصادق لواسانی در صفحه رسمی جشنواره، گفت: بعد از آنکه فیلم «وروجک ها» را ساختم شرایط به گونه ای پیش رفت که صنعت سینما، صنعت گرانی شد. ارزش دلار افزایش پیدا کرد، قیمت ها سرسام آور شدند و فیلم سازی به ویژه در حوزه کودک سخت شد. ترس سرمایه گذاران افزایش پیدا کرد و تابویی تحت عنوان اینکه فیلم کودک نمی فروشد به وجود آمد.
او افزود: از دهه ۹۰ میزان تولیدات فیلم کودک در کشور ما کاهش پیدا کرد و در مقابل اتفاقات مهمی در دنیا و کشورهای همسایه ما افتاد و فیلم ها به سمت تخیلی و فانتزی پیش رفتند. امروز هم به گونه ای است که نمی توان مرزی بین فیلم و انیمیشن قائل شد.
این کارگردان ادامه داد: کودک امروز چیزهای جدیدی می خواهد. ما می توانیم فیلم های گذشته را نمایش دهیم اما در نظر داشته باشید که کودک امروز امکان دسترسی و انتخاب های بسیاری دارد و قطعاً علاقه ای به تماشای فیلم آپارتمانی و رئال ندارد. او به دنبال تماشای فیلم فانتزی می رود. این فیلمساز است که به دنبال ساخت فیلم هایی از این دست نمی رود چون حوصله ندارد یا نمی تواند خود را به روز کند.
اژدری تصریح کرد: در ایران امکانات داریم و می توانیم تولید کنیم اما کسی حوصله یا دانش آن را ندارد برای همین صورت مسأله را پاک می کنیم و می گوییم سینمای کودک نمی فروشد! چیزی که کم داریم امکانات نیست بلکه ذهن خلاق برای تولید کار برای بچه ها است.
او بیان کرد: ما ...

سرخط اخبار