ابداع روشی جدید برای مقابله با سرطان سینه

تابناک چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۹

محققان سوئیسی موفق شدند با تبدیل سلول های سرطان سینه به سلول های چربی، روشی جدید برای مبارزه با این بیماری ابداع کنند.
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، محققان برای دستیابی به این مهم از شیوه عجیبی که سلول های سرطانی برای گسترش در بدن به کار می برند، استفاده کردند.
وقتی دست خود را می برید یا زمانی که اندام های یک جنین رشد می کنند، سلول های بافت پوششی یا اپیتلیوم شکل خود را از دست داده، «نرم تر» شده، به یک نوع سلول بنیادی موسوم به مزانشیمی تبدیل می شود و سپس به هر سلولی که بدن نیاز داشته باشد، تغییر پیدا می کنند.
این فرآیند گذار اپیتلیال-مزانشیمی (EMT) نام دارد و باور ها بر این است که سرطان می تواند از این فرآیند و فرآیند عکس آن یعنی گذار مزانشیمی-اپیتلپال (MET) برای متاستاز و گسترش در بدن استفاده کند.
محققان نوع بدخیمی از سرطان سینه انسانی را در موش ها کاشتند و سپس آن ها را با تلفیقی از داروی ضد دیابت روزیگلیتازون و روشی برای درمان سرطان موسوم به trametinib درمان کردند.
به لطف این داروها، وقتی سلول های سرطانی یکی از راه های گذاری که در بالا به آن اشاره شد را مورد استفاده قرار دادند، به جای گسترش از سرطان به سلول های چربی تبدیل شدند، فرآیندی که ادیپوژنز یا تشکیل سلول های چربی نام دارد.
اگرچه همه سلول های سرطانی به سلول های چربی تبدیل نشدند، اما آن ها که دستخوش ادیپوژنز شده بودند، دیگر به حالت قبل بازنگشتند.
Trametinib در ابتدا فرآیند گذار سلول ها –مثل فرآیند تبدیل سلول های سرطانی به سلول های بنیادی- و در ادامه فرآیند تبدیل این سلول های بنیادی به سلول های چربی را تسریع بخشید.
روزیگلیتازون نقش کم رنگ تری داشت، اما در ترکیب ...

سرخط اخبار