خون ایرانی، سالم ترین خون اهدایی دنیا

روزنامه مردم سالاری پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۲۶

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به وضعیت سلامت خون در ایران، گفت: تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط کاملا استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می شود. دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه پروسه اهدای خون یک روند و جریان بین المللی دارد، گفت: بر همین اساس رعایت استانداردهای انتقال خون در مراکز انتقال خون کشورهای مختلف اجتناب ناپذیر است. در ایران نیز تمامی مراحل اهدای خون به صورت کاملا استریل انجام می شود.
وی با بیان اینکه خون ایرانیان سالم ترین خون اهدایی دنیاست، افزود: میزان سلامت خون در ایران از بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا هم بالاتر است؛ چراکه تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می شود.
۶۰ درصد اهداکنندگان خون ایرانی مستمرند
حاجی بیگی ادامه داد: از طرفی باید توجه کرد که اهدای خون در ایران از سال ۲۰۰۷ میلادی به صورت ۱۰۰ درصد داوطلبانه و با اهداف انسان دوستانه انجام می شود. امروز میزان اهدای خون اهداکنندگان مستمر در کشور ۶۰ درصد است و یکی از شاخص های ارتقاء مراکز انتقال خون دنیا، وجود اهداکنندگان مستمر است که به نوعی سلامت خون های اهدایی را تضمین می کند.
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر بسیار بالاتر از اهداکنندگان بار اولی است، گفت: در برخی از استان های کشور مانند استان سمنان نزدیک به ۸۰ درصد از اهداکنندگان خون مستمر هستند. اهداکننده مستمر به این معنا است که در سال حداقل دو بار موفق به اهدای خون می شوند. عمده مراکز انتقال خون دنیا از جمله ایران از قوانین و بیانیه های ISBT که ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار