مجلس هزینه های جاری کشور را افزایش می دهد؟

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۳
مجلس هزینه های جاری کشور را افزایش می دهد؟
بررسی ها نشان می دهد طرح جدید نمایندگان مجلس برای تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه سالانه به بودجه دولت اضافه خواهد کرد که این موضوع مغایر با قوانین و اسناد بالادستی کشور است.

صفحه اصلی
اسناد اقتصاد مقاومتی
به گزارش خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس اخیرا با جمع آوری طرحی درصدد تشکیل مجدد وزارت بازرگانی هستند. طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارتخانه های تولیدی برای چهارمین بار است که در دو سال اخیر راهی مجلس می شود.
وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۰ منحل شده و وظایف این وزارتخانه در جهت یکپارچه سازی مدیریت تولید و تجارت به دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی واگذار شد.
ادغام این وزارتخانه در دو وزارتخانه در جهت چابک سازی نظام اداری دولت، کاهش اندازه دولت و یکپارچه سازی مدیریت بخش های تولید و تجارت کشور انجام شد.
مغایرت طرح تشکیل وزارت بازرگانی با قوانین و اسناد بالادستی
نمایندگان مجلس موافق تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، دلایل خود برای درخواست احیای مجدد این وزارتخانه را «مشخص کردن مسئولی برای بازار و تجارت» عنوان کرده و به سبب شرایط اقتصادی اخیر، خواستار تصویب هرچه سریعتر این طرح نیز هستند.
اما تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط فعلی، فارغ از آنکه باعث افزایش ناهماهنگی میان بخش های تولیدی و تجاری کشور خواهد شد، به دلیل افزایش هزینه های دولت و ساختارهای دولتی، بر خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی و ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه کشور نیز است.
تشکیل مجدد وزارت بازرگانی ۲ هزار میلیارد تومان بودجه جدید می خواهد
محاسبه هزینه های تشکیل مجدد وزارت بازرگانی نشان می دهد چنانچه این وزارتخانه با تصمیم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸ تشکیل شود، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.
طبق بررسی های انجام شده در سال ۱۳۹۰ که منابع مالی لازم برای اداره وزارت بازرگانی در قانون بودجه محاسبه شده بود، حدود ۹۱.۲ میلیارد تومان برای این مهم در ...

[ مشاهده متن کامل مجلس هزینه های جاری کشور را افزایش می دهد؟ فارس نیوز ]