برای سامان بخش مسکن باید فرهنگ دلالی را زدود

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰
تهران- ایرنا- دولت برای بستن دست دلالان بازار مسکن توجه ویژه ای را به تجارت و تبلیغات الکترونیک این حوزه معطوف داشته است. با این حال، این رسوخ فرهنگ دلالی در جامعه اقتصادی است که باید با آن برخورد کرد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کسب و کار اینترنتی در تمام دنیا مرسوم است و نه تنها بخش عمده ای از تجارت خرد بلکه حتی داد و ستدهای کلان هم از طریق فضای مجازی انجام می شود. در کشور ما هم تجارت الکترونیک و خرید و فروش اینترنتی با الگو برداری از کشورهای صاحب تجربه، راه اندازی شده و کسب و کار نوپایی محسوب می شود. جریان سازی اعتماد هم بین خریدار و فروشنده، عرضه و تقاضا شکل گرفته است.
در حالی که مهم ترین علت شکل گیری سایت های اینترنتی خرید و فروش در دنیا، حذف واسطه و کاهش قیمت تمام شده کالا، خدمات و در نهایت معاملات است در کشورمان همین سایت های اینترنتی به محلی برای جولان دلالان تبدیل شده به طوری که با قیمت گذاری های صوری در این سایت ها، باعث ایجاد موج گرانی در برخی از بازارها به ویژه بازار مسکن و خودرو شدند.
طبق گزارش های رسمی وزارت راه و شهرسازی، بازار مسکن در طول یک سال گذشته افزایش قیمت 104 درصدی داشته و در برخی از مناطق کلان شهر تهران افزایش قیمت ها فراتر از 100 درصد بوده است. در حالی که تورم در برخی از بازارها تخلیه شده اما افزایش قیمت در بازار مسکن ادامه دارد و از هیچ اصول اقتصادی و منطقی تبعیت نمی کند. کارشناسان مسکن معتقدند که بخشی از این افزایش قیمت به حضور دلالان در سایت های فروش اینترنتی برمی گردد .
پس از خروج بازار مسکن از تعادل، عده ای با انتشار انبوه آگهی های غیرواقعی و صوری در سایت های پربازدید اینترنتی عامل افزایش قیمت مسکن شدند. برای بسیاری از این آگهی ها اساسا خانه ای برای عرضه و فروش وجود نداشت و با تماس متقاضیان گفته می شد ملک مورد نظر به فروش رفته است.
همین ترفند دلالان باعث ادامه ...