شکست سیاست فشار حداکثری ترامپ با توافق ۴۰۰ میلیاردی ایران و چین

خبرگزاری تسنیم جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
نشریه اقتصادی فوربز با بیان جزئیاتی از توافق سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در ایران نوشت: پکن علی رغم تلاش های آمریکا برای منزوی کردن جمهوری اسلامی در بازارهای جهانی، همکاری استراتژیک خود را با تهران دوبرابر می کند.

- اخبار اقتصادی -
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فوربز، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ایران را مقصر حمله به تاسیسات نفتی عربستان می داند. به این ترتیب، تنش ها بین ایران و آمریکا به بالاترین حد از زمان تسخیر سفارت آمریکا در تهران رسیده است. ولی این تقابل تاثیراتی بر رقابت استراتژیک چین و آمریکا دارد .
در بحبوحه تنش های تاریخی بین ایران و آمریکا، پکن علی رغم تلاش های آمریکا برای منزوی کردن جمهوری اسلامی در بازارهای جهانی، همکاری استراتژیک خود را با تهران دوبرابر می کند. به دنبال دیدار ماه اوت محمدجواد ظریف از پکن، دو کشور توافق کردند یک قرارداد 25 ساله را که در 2016 بسته شده بود احیا کنند . این قرارداد شامل 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری در اقتصاد ایران می شود .
این تزریق سرمایه که بر بخش نفت و گاز ایران متمرکز شده است تا زیرساخت های حمل و نقل و تولید ایران هم توسعه می یابد .در عوض، شرکت های چینی این حق را دارند اولین طرفی باشند که هر کدام از پروژه های پتروشیمی در ایران را دریافت می کنند .
یک مقام ارشد در بخش پتروشیمی ایران در مورد این قرارداد جدید گفت:« ستون اصلی قرارداد جدید این است که چین 280 میلیارد دلار در بخش های نفت گاز و پتروشیمی ایران سرمایه گذاری می کند. 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری دیگر هم در توسعه زیرساخت های حمل و نقل و تولید ایران صورت می گیرد. هر دو طرف توافق کرده اند هزینه اولین دوره پنج ساله در ابتدا پرداخت شود» .
این قرارداد در شرایطی بسته می شود که واشنگتن استراتژی حداکثر فشار خود را علیه ایران تشدید کرده است. هدف از این استراتژی تغییر رفتار های بین المللی ایران با صفر کردن تمام صادرات نفت ...

سرخط اخبار