شرکت نفتی آرامکو برای با ارزش گذاری بیش از ۱.۷ تریلیون دلاری برای عرضه در بورس به عنوان با ارزش ترین شرکت جهان محسوب می شود.

بر اساس گزارش روز دوشنبه سی ان ان، آرامکو جزئیات عرضه اولیه سهام خود را اعلام کرده است؛ این شرکت قصد دارد که ۱.۵ درصد از ۲۰۰ میلیارد سهامش را در جریان خصوصی سازی جزئی در محدوده قیمتی حدود ۳۰ ریال عربستان (۸ دلار) تا ۳۲ ریال (۸.۵۳ دلار) به ازای هر سهم عرضه کند.
بنابراین، سودآورترین شرکت جهان، می تواند حدود ۶ تریلیون ریال(۱.۶ تریلیون دلار) تا ۶.۴ تریلیون ریال عربستان (۱.۷ تریلیون دلار) ارزش داشته باشد. با این حساب، آرامکو می تواند با ارزش ترین شرکت جهان شناخته شود. تا کنون «اپل» عنوان با ارزش ترین شرکت جهان را دارا بود اما حالا آرامکو می تواند این غول تکنولوژی را نیز به عقب براند.
اما این تنها رکورد پیش روی آرامکو نیست، این شرکت می تواند «علی بابا» را نیز پشت سر بگذارد. این غول خرده فروشی آنلاین چینی در سال ۲۰۱۴ سهام خود را برای اولین بار در بورس نیویورک عرضه کرد و بیش از ۲۵ میلیارد دلار سهام فروخت. حالا پیش بینی ها نشان می دهد که عرضه اولیه آرامکو می تواند رکورد علی بابا را نیز کنار بزند.
سی ان ان درباره این اقدام سعودی ها می نویسد: «عربستان سعودی به عنوان بخشی از برنامه «متنوع سازی اقتصادی» قصد دارد تا سهام آرامکو را بفروشد. این اقدام، بخشی از برنامه کاهش وابستگی این دولت به نفت است. آرامکو منابع عظیمی از نفت و برداشت انبوه روزانه دارد. این شرکت انحصاری دولت عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت در جهان است. آرامکو در سال ۲۰۱۸، ۱۱۱ میلیارد دلار سودداشته و قول داده است که سود سهام سالانه را تا سال ۲۰۲۴، ۷۵ میلیارد دلار افزایش دهد.» این رقم، پنج برابر بیشتر از سودآوری اپل است.
بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران خرد تا ۲۸ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار