معاون تحقیقات وزارت بهداشت درباره مشارکت ایران در مطالعه داروهای مؤثر بر کرونا در سازمان جهانی بهداشت گفت: ما در این مطالعه به این نتیجه رسیدیم که این داروها خیلی اثری ندارند و برخی از این داروها ضرر نیز دارند!

- اخبار اجتماعی -
دکتر رضا ملک زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا داروهایی که بی تأثیر یا کم تأثیر بودن آن ها به اثبات رسیده است از پروتکل درمانی کرونا حذف می شوند، اظهار کرد: خیر! این داروها جدید نبوده اند، مردم همین حالا نیز استفاده می کنند؛ ما در مطالعه، 3500 بیمار را که از این داروها استفاده می کردند چک کردیم تا ببینیم آیا این داروها تأثیر دارند یا خیر و به این نتیجه رسیدیم که خیلی اثری ندارند و برخی از این داروها ضرر نیز دارند!
وی افزود: به همین علت دو داروی «هیدروکسی کلروکین» و «کلترا» را از پروتکل حذف کردیم؛ این دو دارو هم در ایران و هم در کشورهای دیگر از پروتکل درمان کرونا حذف شده است؛ دو داروی دیگر به نام های «رمدسیویر» و «اینترفرون» وجود دارد که این داروها را چون در مراحل آخر بیماری به بیمار داده بودیم این فرضیه مطرح است که اگر این داروها در فاز اول بیماری داده شوند، ممکن است مؤثر باشند و روی این موضوع داریم بحث می کنیم که این دو دارو را چگونه باید برای بیماران مبتلا به کرونا استفاده کنیم.
ملک زاده ادامه داد: هنوز این دو دارو حذف نشده اند؛ این داروها از قبل در فارماکوپه دارویی ایران و دنیا بوده اند اما این که چقدر برای کووید19 مؤثرند، مشخص نیست؛ در ایران و جهان در حال مطالعه هستیم که ببینیم آیا تجویز این داروها در مراحل اولیه بیماری مؤثر است یا خیر.
معاون تحقیقات وزارت بهداشت در پاسخ به این شائبه مطرح شده در افکار عمومی مبنی بر اینکه «مسئولان وزارت بهداشت از بیماران کرونایی کشور به عنوان موش آزمایشگاهی در یک تحقیق بین المللی درباره میزان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار