ماجرای همسایه ای که آیت الله بهجت به دنبال رضایت از او بود/ پدرم همیشه برای حفظ احترام مادر در خانه تلاش می کرد

خبرگزاری تسنیم جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۲۵
حجت الاسلام علی بهجت گفت: مرحوم پدرم همیشه در مسائلی که پیش می آمد از مادر خانواده حمایت می کرد تا احترام او همیشه در خانه حفظ شود، حتی به شوخی هم می گفت رئیس ایشان است.

- اخبار فرهنگی -
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، شب جمعه بیست و پنجم شوّال سال 1334 هجری قمری برابر با دوم شهریور 1295 خورشیدی، خانۀ کربلایی محمود، غرق نور و شادی شد. در آن شب یکی از شیعیان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) پا به عرصه دنیا گذاشته بود، او آیت الله حاج شیخ محمدتقی بهجت بود. مردی بزرگ که شاگرد بزرگانی همچون آیت الله سیدعلی قاضی، آیت الله سید محمود شاهرودی، آیت الله میلانی، آیت الله بروجردی، آیت الله خویی و خیلی دیگر از بزرگان دین اسلام بود. مردی که سال ها تقوا، محبت، تواضع و فروتنی اش زبانزد خاص و عام بود و با رحلتش انبوهی از مردم سراسر کشور را داغدار کرد، از آن روز تاکنون 10 سال است که می گذرد اما همچنان یاد و خاطره آن عالم بزرگ با آن نمازهای دوست داشتنی در ذهنمان باقی است. حال به مناسبت فرا رسیدن دهمین سالگرد مرحوم آیت الله بهجت گفتگویی را با فرزند ایشان حجت الاسلام علی بهجت ترتیب دادیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.
* با توجه به اینکه شما بیش از سایر فرزندان مرحوم آیت الله بهجت، با پدر همنشین بودید و امورات مختلف ایشان را پیگیری می کردید، مهم ترین ویژگی های اخلاقی و رفتاری پدر را به خصوص در محیط خانه و نسبت به قوم و خویشان چه می دانید؟
حجت الاسلام بهجت : در ابتدا به نکته ای دربارۀ مسأله ازدواج اشاره می کنم، آیت الله بهجت متعقد بود ازدواج همزیستی و با هم کنار آمدن است، با هم تفاهم کردن است، نه اینکه یکی از دو طرف اینطوری بخواهد رفتار کند و دیگری هم بگوید من هر کاری بخواهم می کنم و تو هم باید مطابق رفتار من عمل کنی، نه اینطور نبود، پیوسته به کنار آمدن زوجین دعوت می کرد، او بسیار ...