یک متخصص اعصاب و روان گفت: روان پریشی پس از زایمان نوعی اختلال است که با علائمی مانند افسردگی و بی قراری بروز پیدا می کند.

به گزارش « شیعه نیوز »،ناز روشنی زعفرانلو متخصص اعصاب و روان و روان درمانگر درباره غم پس از زایمان، اظهار کرد: بسیاری از زنان چهار تا شش هفته پس از زایمان به علائم آشفتگی خلقی دچار می شوند که به این علائم، غم پس زایمان گفته می شود و علامت اصلی آن احساس ناراحتی، سردرگمی و گریستن است.
او بیان کرد: احساسات ناراحتی، سردرگمی و گریستن اغلب چندین روز طول می کشند و به تغییرات هورمونی، استرس تولد فرزند و وظایف و مسئولیت های مادر شدن نسبت داده می شوند که با آموزش خانواده و حمایت از مادر اغلب بدون مصرف دارو، فرد بهبود پیدا می کند، ولی اگر بیشتر از دو هفته طول بکشد نیاز است که شخص از نظر ابتلا به افسردگی مورد ارزیابی قرار بگیرد.
این متخصص اعصاب و روان افزود: از علائم افسردگی پس از زایمان می توان به خلق افسرده، اضطراب مفرط، بی خوابی و تغییر وزن اشاره کرد. این اختلال اغلب ۱۲ هفته پس از زایمان آغاز می شود، البته هیچ دلیل و شواهد قطعی وجود ندارد که غم پس از زایمان به افسردگی تبدیل شود. چندین مطالعه نشان داده اند که بروز افسردگی پس از زایمان، خطر افسردگی اساسی را در طول عمر افزایش می دهد. از دیگر عوامل موثر در بروز افسردگی پس از زایمان می توان به سابقه اختلال خلقی در خانواده، حمایت نشدن از مادر و عوامل فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد.
روشنی زعفرانلو تأکید کرد: در افسردگی پس از زایمان افکار خودکشی و صدمه به نوزاد و احساس گناه وجود دارند، بنابراین درمان این اختلال ضرورت پیدا می کند. همچنین سندرومی در پدران توصیف شده است که با تغییرات خلقی در همسر هنگام بارداری و پس از تولد نوزاد همراه است. عوامل مختلفی در این پدران اثر می گذارند که از جمله این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار