"اعمال یداوی" از روشهای درمانی طب سنتی است و کنار آن روشهای خونگیری نیز مانند فصد، حجامت و زالو نیز مطرح است؛ "غمز و دلک" ذیل اعمال یداوی قرار دارد که در درمان طیف گسترده ای از بیماریها مانند دیسک و سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

- اخبار اجتماعی -
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم ؛ دکتر حمیدالله افراسیابی، متخصص طب ایرانی در برنامه "انارستان" درباره درمان بیماری ها از طریق اعمال یداوی اظهار کرد: ابن سینا معتقد است درمان شامل سه مرحله تغییر سبک زندگی، دارو و اعمال یداوی می شود.
وی افزود: یکی از زیرمجموعه های اعمال یداوی بحث جالب "ماساژدرمانی" است؛ ماساژ امروزه جایگاه خاصی در درمان بیماریها در جهان دارد و در تمام کشورها از جمله کشورهای آسیای جنوب شرقی، ماساژ سوئدی برای ریلکسیشن بسیار پرطرفدار است؛ در طب سنتی ایران نیز اصطلاحی وجود دارد به نام "دلک و غمز" که همان ماساژدرمانی محسوب می شود.
افراسیابی تصریح کرد: دلک همان مالیدن است و برای جلوگیری از تجمع مواد زائد، مورد استفاده قرار می گیرد؛ بعدها به اشتباه در حمام ها استفاده شد؛ دلک در واقع یک نوع ماساژ به روی عضلات است اما غمز، ماساژی است که به روی نقاط خاصی از سیستم عصبی انجام می شود و آن نقطه را تحت تأثیر قرار می دهد؛ غمز در لغت به معنای فشار دادن است و در طب ایرانی بسیار حائز اهمیت است تا آنجا که در کتاب قانون در 137 مورد کلمه غمز به کار رفته است و در زمان حاضر یک سیستم ماساژدرمانی خاص محسوب می شود.
وی تصریح کرد: در بدن ما، دو حلقه عصبی وجود دارد؛ یک حلقه از مغز و دیگری از ستون فقرات به اندامهای بدن می آیند که حلقه بزرگ و کوچک نام دارند؛ زمانی که جریان عصبی در این حلقه ها کند یا دچار اختلال شود با غمز در آن نقاط خاص می توانیم جریان عصبی را دوباره برقرار کنیم.
این متخصص طب ایرانی متذکر شد: غمز در نقاط ماشه ای ، یک سیکل عصبی در تمام بدن به وجود می آورد؛ وقتی عصبی را تحریک می کنیم و ...

سرخط اخبار