تشویق مردم به تجسس نه اخلاقی است و نه حقوقی و نه شرعی

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۰

بیست و دومین نشست نقد و اندیشه همچون جلسه گذشته با حضور حقوقدانان به بررسی «جایگاه حریم خصوصی در فضای مجازی» اختصاص پیدا کرد؛ موضوعی که با پیشرفت روزافزون تکنولوژی افراد زیادی را قربانی نقص »حریم خصوصی» کرده است و همین مسئله اهمیت توجه و پرداختن به ابعاد مختلف آن را بیش از پیش نمایان می کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بیست و دومین جلسه نقد و اندیشه کامبیز نوروزی، حقوقدان و مدرس رسانه و علی نجفی توانا، حقوقدان و رئیس کانون وکلای مرکز حضور داشته و اجرای برنامه با احسان محمدی روزنامه نگار و فعال فضای مجازی بود.
منازل، محل کار، اتومبیل، مکالمات، مکاتبات و مراسلات حریم خصوصی هستند
در ابتدای این جلسه علی نجفی توانا بابیان اینکه برای تبیین، نمی توان به یک تعریف مشخص و سازمان ادبی تعیین شده ای درباره حریم خصوصی رسید گفت: در عرف جامعه حریم خصوصی به مجموعه ای از آزادی ها و اختیاراتی گفته می شود که فرد علاقه ای به افشای آن به صورت عمومی ندارد.
وی افزود: البته با توجه به افتراقی بودن ارزش های فرهنگی، مصادیق حریم خصوصی متعدد و متفاوت است و به همین دلیل ارائه یک تعریف متقن با حدود و ثغور مشخص امر آسانی نیست. به همین دلیل در اسناد حقوقی بین المللی و حقوق داخلی، با استفاده از یک عبارت ادبی کش دار از آن به عنوان حریم شخصی یا حریم خصوصی یاد می شود.
این حقوقدان ادامه داد: از قدیم این حریم همیشه مورداحترام بوده است و ضمانت اجرایی اخلاقی، دینی، دنیوی و اخروی برای آن تعیین شده است. بحث عدم تجسس در دین اسلام، عدم کنجکاوی در دین یهود و عدم ورود به حوزه امور شخصی در دین مسیح و اصولاً در فرهنگ ...

سرخط اخبار