وقتی ایران به لهستان لبخند زد

برترینها شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰:۳۶
«مهاجرین لهستانی در اصفهان» موضوع این هفتۀ نشست «پنجشنبه های اصفهان» بود؛ نشستی که با حضور عبدالمهدی رجایی و معصومه گودرزی، دو مورخ و پژوهشگر، در گذر فرهنگی چهارباغ برگزار شد و بازخوانی ای بر مسئلۀ خدمات متقابل ایران و لهستان در برهه جنگ جهانی دوم داشت.

ایسنا: «مهاجرین لهستانی در اصفهان» موضوع این هفتۀ نشست «پنجشنبه های اصفهان» بود؛ نشستی که با حضور عبدالمهدی رجایی و معصومه گودرزی، دو مورخ و پژوهشگر، در گذر فرهنگی چهارباغ برگزار شد و بازخوانی ای بر مسئلۀ خدمات متقابل ایران و لهستان در برهه جنگ جهانی دوم داشت.
عبدالمهدی رجایی، اصفهان شناس، ابتدای امر، با اشاره به اتفاقی که چندی پیش افتاد و طی آن، هیئتی از لهستان، اعلام کرد که این کشور آماده میزبانی از یک نشست ضد ایرانی است، گفت: آن زمان معاون وزیر امور خارجه، تمبر یادبود حضور لهستانی ها در ایران را منتشر و به دولتمردان لهستان یادآوری کرد که ما زمانی از شما پذیرایی کردیم و این نشان می دهد که تاریخ ما را رها نمی کند.
وی ادامه داد: هر اتفاق و حادثه ای اگرچه دور، خودش را به امروز ما می رساند و موقعیت امروز ما بی تأثیر از گذشته نبوده و نیست. ما با تاریخ عجینیم و با آن زندگی می کنیم.
رجایی، «مجموعه مقالات ایران و لهستان، مناسبات فرهنگی و تمدنی» به کوشش حامد کاظم زاده، «سفرنامه صفر مراد ویچ» و «سفرنامه کروسینسکی» را ازجمله منابعی دانست که برای شناخت ایران و لهستان می توان به آن رجوع کرد.
به گزارش ایسنا، سپس، معصومه گودرزی که پژوهش هایی در زمینه مناسبات اجتماعی-فرهنگی مهاجران لهستانی با ایرانیان انجام داده بود گفت: جنگ جهانی دوم با حمله آلمان و شوروی به لهستان شروع شد و کمتر از یک هفته، این کشور تحت اشغال این دو کشور درآمد.
وی ادامه داد: به تبع این رخداد، بسیاری از لهستانی ها که به مناطق شرقی روسیه رفته بودند مجبور به کار در اردوگاه های اجباری شدند و شرایط بسیار سختی را گذراندند اما هنوز یک سال نگذشته بود که با حمله غافلگیرانه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.